Flet inxhinieri shqiptar që projektoi makinën elektronike që e promovoi Biden

humë shqiptarë tashmë po korrin suksese të mëdha në shtete të ndryshme të botës. Njëri prej tyre është Gjergji Shaskaj nga Vlora i cili ka shkuar Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Shaskaj është inxhinier i elektronikës i cili ditë më parë bashkë me një ekip inxhinierësh kishin finalizuar makinën e parë elektronike të tipit Hummer EV të cilin e promovoi vetë presidenti amerikan Joe Biden. Shaskaj tregon eksperiencën e tij pasi Biden vlerësoi këtë veturë.

- Advertisements -

Presidenti amerikan Joe Biden ishte i pari që e testoi veturën elektronike të tipit Hummer EV me tre motorë elektronikë, vetura e parë e këtij tipi në Amerikë.

Bidenit duket se i pëlqeu fuqia e makinësp rojektimin e kësaj makine e kishte bërë një shqiptar i cili kishte shkuar në Michigan të SHBA’së. Gjergji Shaskaj ishte përgjegjësi i finalizimit të këtij projekti.

Ai tregon për RTK’në eksperiencën kur presidenti amerikan provoi makinën.

“Po, kam qenë prezent. Presidenti u shpreh shumë i kënaqur dhe i habitur nga performanca e makinës”, tha ai

 

LEXO EDHE:

Back to top button