FOTO: Fluturimi u vonua për shkak të një pinguini që endej në pistë

Një zëdhënës i aeroportit tha se fluturimi i Air Chathams po përgatitej të ngrihej kur pinguini blu u shfaq në pistë.

Një aeroplan i Air Chathams në Aeroportin Ndërkombëtar të Wellington në Zelandën e Re ishte planifikuar të ngrihej më 12 janar, por fluturimi u vonua për shkak se një pinguin u end në pistë.

Aeroporti njoftoi në mediat sociale se një “vizitor i vogël i pazakontë” u fut në pistë dhe stafi duhej ta kapte atë.

Një zëdhënës i aeroportit tha se fluturimi i Air Chathams po përgatitej të ngrihej kur pinguini blu u shfaq në pistë.

-Piloti dhe pasagjerët pritën me durim ndërsa stafi i aeroportit ndoqi kafshën. “Sensorët tanë në pistë po lexonin 50 gradë në atë kohë, kështu që nuk është çudi që ata nuk ishin veçanërisht të lumtur”, shkruan ata në një postim në Instagram.

Jack Haworth, oficeri i kafshëve të egra të aeroportit, e çoi pinguinin në kopshtin zoologjik të Wellington për një ekzaminim, ku veterinerët përcaktuan se ishte një këlysh gjashtë javësh.

“Ne i rrethuam pinguinët për t’i mbajtur miqtë tanë me pendë nga telashet në të ardhmen,” thuhej në postim.

“Edhe pse i dobësuar, i uritur dhe i kequshqyer, këlyshi është në gjendje të mirë shëndetësore”, tha një zëdhënës i kopshtit zoologjik për Stuff.co.nz.

Veterinaret po përpiqen të ndihmojnë pinguinin të shtojë peshë dhe do të kujdesen për të derisa pendët e tij të bëhen të papërshkueshme nga uji, thanë zyrtarët.

 

LEXO EDHE:

Back to top button