Gjermania i tregoi dhëmbët Kishës Katolike për shkak të pedofilisë

Sipas gazetës së Mynihut Süddeutsche Zeitung (SZ), Prokuroria e Shtetit të Republikës Federale të Gjermanisë ka kontrolluar ambientet e Kryedioqezës së Mynihut. Bëhet fjalë për një veprim në kuadër të të cilit organet gjyqësore u përpoqën të gjenin materiale provuese në ndjekjen penale të skandalit të abuzimit të të miturve nga zyrtarët e kishës, raporton Deutsche Welle.

Kryedioqeza aktualisht po refuzon të komentojë raportet e shtypit gjerman. Edhe pse Prokuroria e Shtetit nuk e ka konfirmuar në mënyrë eksplicite kërkimin, mediat gjermane tashmë pretendojnë se bëhet fjalë për një “tërmet ligjor” (T-Online.de) dhe se “shteti i së drejtës më në fund i ka treguar dhëmbët Kishës Katolike” ( Mërkuri).

“Siç dihet tashmë, zyra e prokurorit publik në Mynih po heton më shumë se 40 raste të publikuara nga firma ligjore Westpfahl Spilker Wastl (WSW) në fillim të gushtit 2021, në të cilat dyshohet (…) sjellje e papërshtatshme e zyrtarëve të kishës. ”, tha zëdhënësja e Prokurorisë së Shtetit, Ann Leiding.

“Ne nuk mund të japim asnjë informacion në lidhje me hetimin në vazhdim, por me gjasë do të kontaktojmë mediat me informacion në lidhje me të pasi të përfundojë hetimi”. Kardinali i Mynihut Reinhard Marx nuk është objektivi i hetimit, siç shkruan SZ.

Të paktën 497 viktima

Në janar 2022, studio ligjore WSW publikoi një opinion eksperti që shkaktoi reagime të shumta. Mendimi i ekspertit është porositur nga Kryepeshkopata e Mynihut-Freising dhe në të WSW vjen në përfundimin se në territorin e Kryedioqezës ka pasur të paktën 497 viktima të abuzimit – pra të paktën 235 autorë të mundshëm. Gjithashtu pretendohet se shkalla e vërtetë e skandalit ka të ngjarë të jetë shumë më e madhe.

Siç shkruan SZ, arsyeja specifike e kontrollit të kryer më 16 shkurt 2023 ka qenë rasti i një prifti që ka ndërruar jetë, dhe që lidhet me abuzimet e kryera qysh në vitet 60 të shekullit të kaluar. Rasti i tij përmendet gjithashtu në një dokument të prodhuar nga WSW.

Gazeta e Mynihut pretendon se gjatë hetimeve, drejtësia gjermane po përpiqet të zbulojë se si personat përgjegjës (dhe zyrtarët më të lartë të kishës) në Kryedioqezë e trajtuan atë prift pasi u bë e qartë se çfarë lloj njeriu ishte.

“Pikë kthese” në qëndrimin ndaj kishave

Ky është një “hap i parë dhe shumë i nevojshëm”, tha eksperti i ligjit të kishës Thomas Schuler në një deklaratë për dpa. Ai shtoi se kjo është një “pikë kthese në marrëdhëniet midis gjyqësorit shtetëror dhe kishave”.

Më në fund shteti i së drejtës po tregon dhëmbët ndaj Kishës Katolike, por edhe Kishës Ungjillore”, tha ai.

Gjyqësori gjerman dhe veçanërisht ai bavarez ka qenë shpesh objektiv i kritikave publike për mënyrën se si e trajtoi skandalin rreth abuzimit të të miturve në institucionet kishtare. Një nga kundërshtimet më të forta ishte se Kisha praktikisht mbeti e vetme për të hetuar këto raste, gjë që, sipas shumë kritikëve, hapi mundësinë që shumë krime të mbuloheshin.

Në një intervistë për DW, për këtë ka folur peshkopi i Aachen-it, Helmut Dieser, i cili së fundmi ka marrë detyrën e Komisionerit të Konferencës së Ipeshkvijve Gjermanë për hetimin e rasteve të abuzimit. Në të njëjtën kohë, Dieser kritikoi ashpër edhe vetë Kishën, duke pretenduar se kishte shumë në Kishë, qëllimi kryesor i të cilëve ishte të mbulonin, jo të hidhnin dritë mbi skandalin.

“Kjo lëvizje vjen shumë vonë për shumë njerëz”

Pas publikimit të informacionit për bastisjen, dolën përfaqësues të organizatave që mbrojnë interesat e personave të prekur, pra shoqatat e laikëve të kishës në Gjermani.

“Ky është një veprim vërtet i rëndësishëm. Shpresojmë që ky të jetë një tregues i një ndryshimi në kursin e gjyqësorit në lidhje me Kishën”, tha për dpa Matthias Kach, zëdhënës i nismës Ekiger Tisch. Por ai menjëherë shtoi: “Për fat të keq, kjo lëvizje vjen shumë vonë për shumë njerëz të prekur”.

Të hënën (27 shkurt), kryeministri bavarez Markus Soder (CSU) kritikoi kishën katolike për vite të tëra ngurrimi për të hedhur dritë mbi rastet e abuzimit: “Patjetër, gjithçka është tepër vonë dhe zgjat shumë,” tha ai. “Shumë, të paktën unë mendoj kështu, donin një proces më të shpejtë dhe më të plotë që nga fillimi,” vuri në dukje Seder.

“Kishat nuk janë shtet brenda shtetit”

Ndonëse Kryepeshkopata e Mynihut vazhdimisht thekson se bashkëpunon me autoritetet gjyqësore, gjegjësisht se ka dorëzuar të gjitha dokumentet përkatëse në Prokurorinë e Shtetit, eksperti i ligjit kishtar Thomas Schuler beson se bastisja ka një vlerë të madhe simbolike, pavarësisht se gjatë Ky operacion, siç shkruan SZ, nuk u gjet asnjë provë e re:

“Gjyqësori bavarez u ka treguar shteteve të tjera federale se si bëhet dhe ka treguar se koha për të menduar për kishat ka mbaruar kur bëhet fjalë për shkelje të dyshuara të rënda seksuale. “Kishat nuk janë shtet brenda shtetit, ato nuk kanë të drejta të veçanta dhe duhet të trajtohen si gjithë të tjerët”, tha Schuler për dpa.

LEXO EDHE:

Back to top button