Golden Stejt, nga 450 mln shkon në 5.5 miliardë dollar!

Pronarët e skuadrës së “Golden Stet Uarriors,” Peter Guber dhe Xho Lackob kanë paguar 450 milionë dollarë për ekskluzivitetin e NBA-së, dymbëdhjetë vjet më parë.

Ndërkohë tani, pas gjashtë finaleve dhe katër titujve në NBA, skuadra e “Golden Stejtit” vlerësohen në 5.6 miliardë dollarë.

Kjo është kryesisht falë Stefon Kerrin, Klej Tompson dhe basketbollit tërheqës dhe të shpejtë të imponuar nga trajneri Stiv Kerr.

Mirëpo kjo e bën ekipin e San Franciskos, ekipin e dytë më të vlefshëm në NBA, pasi që në vendin e parë, ende qëndron Nju Jork Niks me një vlerë prej 5.8 miliardë dollarësh. Në vendin e tretë, aktualisht është Los Anxhelos Lejkers me 5.5 miliardë dollar.

LEXO EDHE:

Back to top button