Hercules është tigri më e madhe në botë, ha më shumë se 13 kilogramë mish në ditë

Hercules është tigri më e madhe në botë, ha më shumë se 13 kilogramë mish në ditë

Ligeri i mahnitshëm Hercules (përzierje tigri dhe luani) është pronari krenar i titullit të maces më të madhe në botë.

Hercules lindi në vitin 2003 në Myrtle Beach Safari, një strehë e kafshëve të egra në Karolinën e Jugut, SHBA. Kjo mace e madhe tërhoqi menjëherë vëmendjen për shkak të madhësisë së saj mbresëlënëse dhe pamjes unike.

Hercules është një hibrid i quajtur ligar që u krijua duke kryqëzuar një luan mashkull dhe një tigër femër. Ata janë të njohur për madhësinë e tyre të madhe, duke tejkaluar edhe madhësinë e luanëve dhe tigrave.

 

 

 

Kjo kafshë njihet zyrtarisht si macja më e madhe në botë, për këtë arsye fitoi një vend në Librin e Rekordeve Guinness. Me gjatësinë e tij të pabesueshme prej 3.33 metra dhe peshën prej 418 kilogramësh, Hercules u bë shpejt një sensacion botëror.

Pronari i tij, Dr. Bhagavan Antl, i siguroi atij kushte optimale të jetesës në rezervë. Atje, Herkuli mund të gjendet duke mahnitur vizitorët me madhësinë dhe forcën e tij.

Hercules kërkon një dietë të veçantë që përfshin sasi të mëdha mishi për të plotësuar nevojat e tij ushqyese. Marrja e tij ditore e ushqimit shpesh kalon 13 kilogramë mish.

 

 

 

Hercules shijon gjithashtu hapësirat e mëdha të rezervës, ku mund të vrapojë dhe të eksplorojë lirshëm. Domethënë, është çelësi për të ruajtur shëndetin dhe mirëqenien e tij.

Hercules është bërë një yll i internetit falë pronarit të tij që ndan rregullisht fotot dhe videot e tij në rrjetet sociale. Popullariteti i tij në platforma si Instagram dhe Facebook ka tërhequr mijëra ndjekës që e admirojnë madhësinë dhe forcën e tij.

 

 

LEXO EDHE:

Back to top button