Humbja e flokëve pas lindjes: Çfarë mund të bëni?

Rënia e flokëve pas lindjes është një nga problemet më të zakonshme estetike dhe shëndetësore me të cilat përballen gratë

Ky fenomen vihej re nga 40-50% e grave pas lindjes, por fatmirësisht gjendja është e përkohshme. Cilat janë shkaqet e rënies së flokëve, si funksionon trupi atëherë dhe çfarë mund të bëni për këtë?

Fazat e rritjes dhe pushimit të fibrës

Rreth 90% e flokëve rriten në çdo moment dhe 10% e flokëve janë në fazën e pushimit. Çdo dy deri në tre muaj, flokët që ishin në gjumë fillojnë të bien dhe në vend të tyre rriten qime të reja. Humbja e flokëve e lidhur me shtatzëninë më së shpeshti ndodh pas lindjes së fëmijës, dhe më rrallë gjatë vetë shtatzënisë. Çfarë po ndodh? Gjatë shtatzënisë, një numër më i madh qimesh hyjnë në fazën e pushimit, e cila është një pjesë normale e ciklit të rinovimit të flokëve.

Flokët gjatë shtatzënisë

Niveli i rritur i hormoneve në shtatzëni ju mbron nga rënia e flokëve gjatë shtatzënisë. Estrogjeni stimulon rritjen e flokëve dhe për këtë arsye gjatë shtatzënisë flokët janë me shkëlqim, të harlisur dhe të bukur, por pas lindjes befas bëhen “të pajetë”. Duket kështu sepse po ju bien më shumë flokë se zakonisht.

Rënia e flokëve pas lindjes

Sfidat shtesë me të cilat përballen nënat në lindje janë depresioni, stresi emocional dhe stresi rreth kujdesit për fëmijën. Këta faktorë mund të kenë një efekt negativ dhe trupi aktivizon fazën e pushimit për të kursyer energjinë që i nevojitet për të kryer funksione të tjera, si rikuperimi i trupit dhe prodhimi i qumështit për fëmijën.

Rënia e flokëve është në kulmin e saj 3-4 muaj pas lindjes, kur folikulat tashmë po rinovohen. Flokët do të kthehen në “normale” në 6 deri në 12 muaj pas lindjes.

Cfare mund te besh?

  • Konsultohuni me një mjek për të kontrolluar nivelet e hormoneve.
  • Shmangni vendosjen e flokëve në bisht, gërshetat e ngushta, gërshetat afro, gërshetat e vogla ose shtimin e flokëve.
  • Dieta juaj duhet të jetë e pasur me fruta dhe perime që përmbajnë flavonoide dhe antioksidantë që do të mbrojnë folikulat.
  • Përdorni shampo dhe kondicionerë me biotinë dhe ekstrakt hop dhe meli që ofrojnë energji për rritjen e flokëve të rinj.
  • Flokët janë më të ndjeshëm kur janë të lagur, kështu që lajini me kujdes dhe zgjidhini me një krehër me dhëmbë të gjerë.
  • Shmangni tharjen në temperaturë të lartë dhe trajtime të tjera termike të flokëve (drejtimi me shtypës ose kaçurrela me figaro).
  • Përfshini suplemente dietike si kompleksi B, biotinë, vitamina C dhe E dhe zink.

LEXO EDHE:

Back to top button