Imazhet satelitore: Ky është Bakhmut një vit më parë dhe sot

Imazhet satelitore: Ky është Bakhmut një vit më parë dhe sot

Ukraina njoftoi sot se forcat e saj po përparonin ende në krahët e Bakhmutit të shkatërruar, pavarësisht një “intensiteti” të zvogëluar të lëvizjes, ndërsa analistët perëndimorë pretenduan se grupi Wagner ishte dobësuar në betejën për qytetin lindor të Ukrainës.

Rusia njoftoi të shtunën se kishte kapur Bakhmutin, por zyrtarët ukrainas thonë se forcat ukrainase ende kontrollojnë një pjesë të vogël të qytetit.

Zëvendësministrja e Mbrojtjes Hanna Maliar përsëriti të hënën se Ukraina ka një bastion të vogël në vetë qytetin.

“Me lëvizjen tonë anësore – në veri dhe jug – ne arrijmë të shkatërrojmë armikun,” tha Maliar në një stacion televiziv.

“Forcat tona të armatosura e vështirësuan qëndrimin e armikut në vetë qytet me lëvizjen e tyre anësore dhe pushtimin e disa lartësive”, shtoi ajo.

“Ne ende po bëjmë progres, por me pak më pak intensitet. Kur bëhet fjalë për veriun, aty ka shumë më pak veprime aktive. “Kur bëhet fjalë për jugun, ne po bëjmë përparim dhe mbrojtja e Bakhmutit si qytet e ka përmbushur plotësisht qëllimin e tij ushtarak”, tha zëvendësministri ukrainas i Mbrojtjes.

Reuters nuk mund të konfirmonte në mënyrë të pavarur situatën në fushën e betejës.

Analistët: Wagner është dobësuar

Grupi mercenar Wagner i biznesmenit rus Yevgeny Prigozhin është dobësuar në betejat për Bakhmutin, pretendojnë në të njëjtën kohë analistët perëndimorë.

Mercenarët tani janë pothuajse të paaftë për sulme të reja jashtë qytetit për shkak të rraskapitjes së rëndë, tha Instituti Amerikan për Studimin e Luftës (ISW) në Uashington. Instituti tha se grupi mercenar ishte i rraskapitur dhe pothuajse i paaftë për sulme të mëtejshme jashtë qytetit.

Prigozhin deklaroi kapjen e plotë të Bakhmutit gjatë fundjavës dhe njoftoi se luftëtarët do të tërhiqen nga qyteti dhe do t’ia dorëzonin atë forcave zyrtare ruse më 25 maj. Por ushtria ukrainase pretendon se tërheqja e luftëtarëve të Grupit Wagner nuk do të jetë e lehtë, pasi forcat ukrainase rreth Bakhmut mund t’i rrethojnë ata. Luftimet e përgjakshme në Bakhmut kanë vazhduar që nga fundi i verës. Ai qytet dikur kishte 70 mijë banorë.

Forcat ruse mund të kenë nevojë për përforcime shtesë për të mbajtur qytetin e shkatërruar, sipas analistëve të ISW. Kjo do të pengonte rusët të përparonin – në perëndim në Kostantinivka dhe në veri në Soledar.

Qyteti është tani në gërmadha. Shikoni si dukej një vit më parë dhe si është sot.

 

LEXO EDHE:

Back to top button