Intel reagon: Procesorët e rinj ofrojnë deri në 24 bërthama dhe një shpejtësi prej 5.8 GHz

Intel prezantoi gjeneratën e 13-të të procesorëve Core, të quajtur Raptor Lake, të cilët karakterizohen nga përmirësime të shumta dhe shpejtësi më të larta.

Nëse dëshironi të shihni konkurrencë të vërtetë në veprim, mjafton të shikoni “luftën” midis Intel dhe AMD për të nxjerrë në treg procesorin më të shpejtë të kompjuterit.

Gjatë dhjetë viteve të fundit, Intel ka pasur probleme të mëdha me vonesat e prodhimit dhe projektimit të procesorëve të saj, të cilët AMD i përdori për të fuqizuar arkitekturën e saj Zen dhe për të krijuar familjen mbresëlënëse të çipave Ryzen.

Kur shumë prej tyre kishin hequr tashmë Intelin, kompania prezantoi procesorët e shumëpritur të gjeneratës së 12-të Core, i cili ishte një sukses i madh në treg. Tani është koha për pasardhësit, të cilët janë çipat e gjeneratës së 13-të – Raptor Lake.

Intel prezantoi serinë K dhe KF të procesorëve desktop, të udhëhequr nga modeli premium Core i9-13900K, që synon të ofrojë përvojën më të mirë të lojrave.

Core i9-13900K ka dy herë më shumë bërthama E në krahasim me modelin e mëparshëm 12900K për një total prej 24 bërthamash, shpejtësi më të larta të rritjes (deri në 5.9 GHz) dhe më shumë memorie të fshehtë. Përmirësime janë bërë edhe në segmentin e overclocking, me Extreme Tuning Utility dhe Intel Speed ​​Optimiser.

Platforma e re sjell përmirësime edhe për memorien DDR5, duke rritur shpejtësinë nga 4800 MT/s në 5600 MT/s.

Brezi i 13-të i procesorit desktop të Intel Core pritet në treg nga tetori, ndërsa çmimet do t’i zbulojmë më vonë.

 

 

LEXO EDHE:

Back to top button