Irani mohon përfshirjen në kapjen e anijes nga rebelët Houthi të Jemenit

Irani mohon përfshirjen në kapjen e anijes nga rebelët Houthi të Jemenit

Rebelët Houthi të Jemenit thonë se kanë marrë kontrollin e një anijeje mallrash në Detin e Kuq jugor.

Izraeli tha se incidenti ishte një “akt iranian i terrorizmit”, por zëdhënësi i ministrisë së jashtme të Iranit tha se pohimet kishin për qëllim zhvendosjen e vëmendjes nga “humbja e pariparueshme” e tij në luftën në Gaza, raporton Aljazeera.

“Ne kemi thënë shumë herë se grupet e rezistencës në rajon veprojnë në mënyrë të pavarur dhe spontane bazuar në interesat e tyre dhe të popullit të tyre”, tha Nasser Kanaani në një konferencë për shtyp.

LEXO EDHE:

Back to top button