Kalendari historik i datës 3 tetor

Kalendari historik i datës 3 tetor

Në këtë ditë:

Në vitin 2333 para Kr. – Shteti i Gojoseon (Koreja e sotme) i themeluar nga Dangun Wanggeom gjatë mbretërimit të perandorit kinez Yao.

Në vitin 52 para Kr. – Vercingetorix, udhëheqësi i Galëve, u dorëzohet romakëve nën Julius Cezarin, duke i dhënë fund rrethimit dhe betejës së Alesia.

Në vitin 1283 – Dafydd ap Gruffydd, Princi i Gwynedd, Uells, bëhet personi i parë i ekzekutuar duke u varur, tërhequr dhe katërkuar.

Në vitin 1922 – Fotografia e parë faksimile e dërguar përmes linjave telefonike të qytetit, Washington, D.C.

Në vitin 1935 – Italia pushton Etiopinë, duke filluar Luftën e Dytë Italo-Etiopiane.

Në vitin 1990 – Ribashkimi i Gjermanisë Lindore dhe Perëndimore. Flamuri i Gjermanisë Perëndimore është ngritur mbi Portën e Brandenburgut në mesnatë.

Në vitin 1995 – Një nga gjyqet më të bujshme në historinë e SHBA përfundoi pasi juria tha se O.J. Simpson nuk është fajtor për vrasjen e ish-gruas së tij Nicole Brown Simpson dhe mikut të saj Ronald Goldman./Alsat.mk

LEXO EDHE:

Back to top button