Kalendari historik i datës 5 shtator

Kalendari historik i datës 5 shtator

Në këtë ditë:

Në vitin 1666 – Zjarri i madh i Londrës përfundon, duke lënë 13,200 shtëpi të shkatërruara dhe 8 të vdekur.

Në vitin 1774 –  Dymbëdhjetë nga trembëdhjetë kolonitë amerikane miratojnë një embargo tregtare kundër Britanisë së Madhe në Kongresin e parë Kontinental në Sallën e Carpenters në Filadelfia, Pensilvani.

Në vitin 1839 – Fillon Lufta e Parë e Opiumit në Kinë.

Në vitin 1972 – Terroristët palestinezë sulmuan fshatin olimpik në Mynih, Gjermania Perëndimore, gjatë Lojërave Olimpike Verore, duke marrë pengje dhe përfundimisht duke vrarë 11 anëtarë të ekipit izraelit.

Në vitin 1997 – Nënë Tereza – e cila u nderua me Çmimin Nobel të Paqes në vitin 1979 për punën e saj bamirëse me të varfërit, veçanërisht në Indi – vdiq në moshën 87 vjeçare në Kalkutë.

Në vitin 2001 – U vërtetuan  teoritë e vrimës së zezë.

Në vitin 2017 – Uragani Irma bëhet uragani më i fuqishëm i regjistruar ndonjëherë në rajonin e pellgut të Atlantikut me erëra prej  280 km/h./Alsat.mk

LEXO EDHE:

Back to top button