Kiev, mos i injoroni sirenat, thonë ukrainasit

Kiev, mos i injoroni sirenat, thonë ukrainasit

Ukrainasit u kthyen në strehimoret nëntokësore mëngjesin e sotëm ndërsa sirenat e sulmeve ajrore që paralajmëronin për sulme të mundshme u dëgjuan në të gjithë vendin rreth orës 08:00.
Shërbimi shtetëror i urgjencës më pas dërgoi një alarm në celularët ukrainas. “Ka një probabilitet të lartë të sulmeve me raketa në Ukrainë sot,” tha ai. “Qëndroni në strehimore për sigurinë tuaj. Mos i injoroni alarmet për sulm ajror.”

Njëzet e katër orë më parë, disa vende u goditën në sulmet më të këqija ajrore ruse që nga ditët e para të luftës. Në Kiev, qendra e qytetit u godit për herë të parë, duke shkatërruar ndërtesa dhe makina dhe duke dëmtuar pjesërisht urën e pasme prej xhami, një pikë referimi turistike.

Sulmet kishin për qëllim të trondisnin një ndjenjë normaliteti që u ndie këtu dhe në qytete të tjera larg vijave të frontit.

Megjithatë, ukrainasit janë të vendosur të vazhdojnë. “Unë nuk kam frikë,” i tha Natalia korrespodentit të BBC në Kiev, “Çfarë ndodh, ndodh.”

LEXO EDHE:

Back to top button