Kina ofron kredi për Amerikën Latine dhe Karaibet për vaksinën kundër Covid-19


Ministri i Jashtëm kinez Wang Yi njoftoi një kredi prej 1 miliardë dollarë për Amerikën Latine dhe Karaibe për akses në vaksinat Covid-19 gjatë një mbledhjeje virtuale me homologët e tij të Amerikës Latine të Mërkurën.

“Ministri i Jashtëm i Kinës tha se vaksina e zhvilluar në vendin e tij do të jetë një përfitim publik i qasjes universale dhe se vendi i tij do të caktojë një kredi prej 1 miliardë dollarë për të mbështetur qasje për kombet e rajonit,” – tha ministria e jashtme e Meksikës.

Gjatë një konference ditore të enjten, Presidenti Meksikan Andrés Manuel López Obrador falënderoi Kinën për kredinë.

“Ne jemi shumë mirënjohës ndaj Kinës, qeverisë kineze, Presidentit – ju kujtoj që pata mundësinë të flisja me të në telefon – ne i kërkuam atij ndihmë me pajisje mjekësore dhe ka pasur shumë fluturime ndihme që vijnë nga China”.

“Gjithmonë ka pasur furnizim të mjaftueshëm me pajisje, ilaçe, dhe tani ekziston kjo ofertë,” – shtoi ai.

Takimi virtual të mërkurën u drejtua nga Ministri i Punëve të Jashtme të Meksikës, Marcelo Ebrard dhe Wang Yi.

U bashkuan edhe homologët e tyre nga Argjentina, Barbados, Kili, Kolumbia, Kosta Rika, Kuba, Republika Dominikane, Ekuador, Panama, Peru, Trinidad dhe Tobago dhe Uruguai.

Përpara takimit, zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme të Kinës, Wang Wenbin tha në konferencën e tij të përditshme se gjatë pandemisë, “Kina dhe vendet e Amerikës Latine dhe Karaibe, megjithëse oqeane larg, kanë qëndruar së bashku kundër këtij armiku të zakonshëm dhe kanë kryer bashkëpunim praktik dhe efektiv për të përfituar të gjithë njerëzit”.

Amerika Latine u bë epiqendra e pandemisë globale në fund të majit.

LEXO EDHE:

Back to top button