Kinezët krijojnë “kopjen” e Santorinit, ja si duket

Kinezët krijojnë “kopjen” e Santorinit, ja si duket

Ky nuk është Santorini, por një resort në Kinë që quhet ‘Toka e ëndrrave’. Kinezët që nuk kanë mundësi të vizitojnë Santorinin në Greqi, mund të vizitojnë resortin në Dali, në Kinën Jugperëndimore që i ngjan ishullit kozmopolit grek.

Resorti është ndërtuar në anën e malit Cangshan, i cili ka pamje nga një liqen dhe përbëhet nga bujtina turistike, hotele, biznese kulturore, apartamente pushimi dhe rrugë të vogla dredha-dredha të mbjella me lule.

Resorti mbulon një sipërfaqe prej 3700 hektarësh, dhe ka patur një një investim total prej 8 miliardë juanë.

LEXO EDHE:

Back to top button