Kjo është aktorja më e pasur që e ka fituar vetë pasurinë, pra nuk e ka trashëguar

Kjo është aktorja më e pasur që e ka fituar vetë pasurinë, pra nuk e ka trashëguar

“Forbes” e ka shpallur Reese Witherspoon si aktoren më të pasur në botë që e ka fituar vetë pasurinë, pra nuk e ka trashëguar.

Të enjten, botimi i biznesit publikoi listën e përditësuar të grave më të pasura të bëra vetë për vitin 2023, me aktoren që renditet në vendin e 59-të.

Ndërsa pasuria marramendëse neto e yllit të “Legally Blonde” prej 440 milionë dollarësh e vendosi atë vetëm në gjysmën e fundit të listës 100, Reese është e vetmja e grupuar në kategorinë “argëtuese”.

 

 

 

Gra të tjera në listë përfshinin skenaristen televizive Shonda Rhimes, komediane Ellen DeGeneres dhe këngëtaret Taylor Swift, Rihanna dhe Madonna, ndër të tjera.

Pjesa tjetër e listës, e kryesuar nga sipërmarrësja Dianne Hendricks me një vlerë neto prej 15 miliardë dollarësh, përfshin gra nga bota e modës, kujdesit shëndetësor, teknologjisë dhe më shumë.

 

Witherspoon, 47, është më e njohur për interpretimin në një varg filmash të mirënjohur gjatë karrierës së saj të larmishme, dekadash, duke përfshirë The Man in the Moon (1991), Pleasantville (1998), Election (1999) dhe Wild (2014).

 

 

 

Ajo është gjithashtu ndër aktoret më të paguara në industri pasi fitoi 35 milionë dollarë në vitin 2023. Ndërsa paga e saj e aktrimit është sigurisht e lartë, ajo që shtoi më tej në vlerën e saj neto ishte shitja e kompanisë së saj të prodhimit Hello Sunshine në 2021 në një marrëveshje me vlerë 900 milionë dollarë.

LEXO EDHE:

Back to top button