Kjo është salla më e mahnitshme e koncerteve në botë: Regjistrimet duken surreale

Kjo është salla më e mahnitshme e koncerteve në botë: Regjistrimet duken surreale

Një arenë e re unike për shfaqjet muzikore dhe skenike, e zbukuruar me ekranin më të madh led në botë, u hap në Las Vegas.

Spehre, ose Sfera, ndodhet pikërisht pranë hotelit venecian dhe forma e saj tërheq sytë e njerëzve kureshtarë. Ekrani LED me 1.2 milionë elementë është në modalitetin e provës që nga korriku 2023, ndërsa vetë arena pati hapjen e saj të premten e kaluar, më 29 shtator, me një koncert të grupit U2.

Pamjet nga ngjarja dëshmuan se salla është sa tërheqëse nga brenda, aq edhe nga jashtë. Skena dhe auditori për 10,000 vizitorë janë të rrethuar nga një tjetër ekran pothuajse 360 ​​gradë, i cili, siç shihet edhe nga videot, mundëson një spektakël vizual të paparë.

Ka rreth 167,000 folës individualë në sallë

Përveç ekranit të fasadës prej rreth 54,000 metrash katrorë, “The Sphere” ka një ekran të brendshëm led. Ofron një rezolucion prej 16K dhe sipërfaqja e tij është rreth 15,000 metra katrorë. Çdo vend në arenë është i pajisur me pajisje haptike që dridhen sipas performancës.

Për sa i përket zërit, janë 1600 kuti altoparlantësh të fshehur pas paneleve LED, të shoqëruar nga 300 altoparlantë të tjerë celularë. Ka rreth 167,000 folës individualë në sallë.

 

 

Sfera mahnit shikuesit edhe nga jashtë – veçanërisht në natën e 4 korrikut kur tërhoqi vëmendjen me fishekzjarre dixhitale dhe një kokërr syri, të ndjekur nga mbishkrimi: “Përshëndetje, botë”.

Përveç që vendi do të jetë shtëpia me 25 koncerte të U2, një prodhim me porosi i titulluar Kartolinë nga Toka nga regjisori Darren Aronofsky do të ofrohet gjithashtu javën e ardhshme.

 

 

LEXO EDHE:

Back to top button