Koreja e Veriut regjistron 21 vdekje të reja si pasojë e COVID-19

Koreja e Veriut raportoi të shtunën 21 vdekje të reja dhe 174,440 njerëz të tjerë me simptoma të etheve ndërsa vendi përpiqet të ngadalësojë përhapjen e COVID-19 në popullsinë e tij të pavaksinuar.

Vdekjet dhe rastet e reja, të cilat u paraqitën nga e premtja, rritën numrin e përgjithshëm në 27 vdekje dhe 524,440 sëmundje në mes të një përhapjeje të shpejtë të etheve që nga fundi i prillit.

Koreja e Veriut tha se 243,630 njerëz ishin shëruar dhe 280,810 mbetën në karantinë. Media shtetërore nuk specifikoi se sa nga rastet e etheve dhe vdekjet u konfirmuan si infeksione me COVID-19.

Vendi vendosi ato që i përshkroi si masa maksimale parandaluese të enjten pasi konfirmoi rastet e para me COVID-19 që nga fillimi i pandemisë.

Udhëheqësi i Koresë së Veriut Kim Jong Un gjatë një takimi të Byrosë Politike të partisë në pushtet të shtunën e përshkroi shpërthimin si një “përmbysje të madhe” historikisht dhe bëri thirrje për unitet midis qeverisë dhe njerëzve për të stabilizuar shpërthimin sa më shpejt të jetë e mundur.

LEXO EDHE:

Back to top button