Kosova regjistron një viktimë dhe 110 raste me koronavirus

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike në Kosovë (IKSHPK) ka regjistruar të martën 110 raste të infektimit me koronavirus, pas testimit të 3,667 mostrave.

- Advertisements -

Përgjatë 24 orëve të fundit, është regjistruar një viktimë nga Podujeva.

IKSHPK-ja ka njoftuar se më 3 gusht janë shëruar dy pacientë nga sëmundja COVID-19, ndërsa raste aktive janë 689.

Prej 13 marsit 2020, kur janë regjistruar rastet e para të infektimit, autoritetet shëndetësore në Kosovë kanë regjistruar 108,623 pacientë me këtë virus.

Prej tyre 2,267 kanë vdekur.

Në Kosovë tashmë ka nisur programi i vaksinimit masiv kundër koronavirusit.

Në këtë vend ka vaksina të prodhuesve Pfizer/BioNTech dhe AstraZeenca.

Në 24 orët e fundit ndonjërën nga këto vaksina kanë marrë 17,322 persona.

Numri i personave të vaksinuar me të dyja dozat e vaksinave ka shkuar në 155,907, ndërsa shifra totale e vaksinave të dhëna është 445,650.

LEXO EDHE:

Back to top button