Kurti: Nuk do të ketë Republika Srpska në veri të Kosovës

Kurti: Nuk do të ketë Republika Srpska në veri të Kosovës

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka deklaruar në një intervistë për Hina para raundit të ri të dialogut për normalizimin e marrëdhënieve me Serbinë se nuk do të lejojë krijimin e ndonjë forme të Republikës Srpska në veri të Kosovës.

Në takimin e Kurtit me presidentin serb Aleksandar Vuçiq në Bruksel më 2 maj, do të prezantohet draft statusi i komunave në veri të Kosovës, ku jetojnë shumica e serbëve, që është një pikë kyçe e negociatave.

Kurti, i cili foli me Hinën të premten në një forum ekonomik në qytetin grek të Delphi, nuk e ka parë ende draftin.

Pala serbe ka prioritet formimin e një bashkësie të komunave me shumicë serbe në veri të Kosovës, e cila është paraparë me marrëveshjen e Brukselit për normalizimin e marrëdhënieve nga viti 2013.

“Nuk do të lejojmë krijimin e Republikës Srpska në veri të Kosovës”

Kosova, nga ana tjetër, po përpiqet ta pengojë këtë komunitet të ketë kompetenca ekzekutive, duke theksuar se nuk dëshiron diçka si Republika Srpska në BeH në territorin e saj.

“Duke pasur parasysh insistimin e Brukselit, me kënaqësi do të shoh se çfarë drafti kanë përgatitur, ndonëse mendoj se do të ishte më mirë të ma paraqitnin fillimisht në Prishtinë”. Megjithatë, do të sigurohem që të përmbushet ajo që është rënë dakord më 27 shkurt në Bruksel, ekzistenca e një niveli të duhur të vetëqeverisjes së komunitetit serb sipas standardeve më të larta ndërkombëtare evropiane për mbrojtjen e minoriteteve”, tha ai.

“Por ajo që ne nuk do të lejojmë është e drejta për të territorializuar dhe krijuar çdo gjë që do të dukej si Republika Srpska në Bosnje dhe Hercegovinë.” “Nuk do të lejojmë një parashtet satelitor me esencë shkatërruese që do të minojë shtetësinë e Kosovës”, theksoi ai.

Kurti pretendon se sheh ngjashmëri me Rusinë në marrëdhëniet e Serbisë me vendet fqinje. “Megjithatë, vendi ynë është një vend normal demokratik që u jep qytetarëve të drejta individuale dhe të tjera, por nuk lejon territorializimin në bazë etnike sepse është kundër demokracisë dhe republikës”, shtoi Kurti, i cili është në pushtet që nga marsi i vitit 2021.

Ai tha se u shërben të gjithë qytetarëve të Kosovës pa dallim etnik, përkatësie shoqërore apo fetare dhe se në Bruksel do të sigurojë kushtetutshmëri dhe ligjshmëri në të gjithë territorin e Kosovës.

“Sovraniteti dhe integriteti territorial janë diçka që nuk guxon të cenohet. Unë dua marrëdhënie normale me Serbinë, marrëdhënie evropiane, marrëdhënie të mira fqinjësore. Mbrojtja e minoriteteve është e rëndësishme për ne. Por ne nuk mund t’i japim pushtet ekzekutiv komunitetit lokal sepse pushteti ekzekutiv i takojnë Qeverisë dhe komunave”, theksoi ai.

Gjithashtu, ne duam të forcojmë shërbimet publike që do t’u ofrohen të gjithë qytetarëve pa dallim etnie, e jo t’i ofrojmë për shkak të përkatësisë etnike”, tha ai.

Pra, të presim dhe të shohim se si do të zhvillohet takimi në Bruksel”, tha ai.

Kosova po përparon

Kurti thotë se “pika fillestare” e takimit do të jetë miratimi i deklaratës së përbashkët për personat e zhdukur në Kosovë, e cila shpalli pavarësinë nga Serbia në vitin 2008.

“Ne kemi ende 1617 persona të zhdukur në Kosovë. Ata janë rrëmbyer me dhunë dhe ende nuk dihet fati i tyre. Gjatë dekadave të fundit në Serbi janë zbuluar pesë varreza të mëdha masive dhe prej tyre janë zhvarrosur 950 shqiptarë, veçanërisht në Batajnicë. Dy varre janë liqene ku trupat e pajetë të shqiptarëve janë zhytur në kamionë frigoriferikë, por më vonë kanë dalë në sipërfaqe. Prandaj na duhet një deklaratë e përbashkët si pikënisje për një takim të nivelit të lartë”, shpjegoi Kurti.

Lideri i protestave studentore në Kosovë në vitin 1997 kundër regjimit të Sllobodan Millosheviqit dhe sot kryetar i partisë Lëvizja Vetëvendosje po udhëton drejt Brukselit i inkurajuar nga dy sukseset ndërkombëtare të arritura javën e kaluar.

Këshilli i Evropës miratoi pranimin e Kosovës në atë organizatë për të drejtat e njeriut sepse 33 shtete anëtare nga gjithsej 45 votuan kështu.

Në të njëjtën kohë, BE-ja hoqi vizat për kosovarët, në mënyrë që ata të udhëtonin më lehtë në të gjitha vendet, përveç Spanjës, e cila ruante regjimin e mëparshëm.

“Të gjithë qytetarët e Kosovës, të gjithë njerëzit në vendin tim, këtë javë u ndjenë më evropianë se kurrë”, tha Kurti.

Ai shtoi se regjimi i vizave u hoq pas shumë vitesh në të cilat Kosova “i plotësoi të gjitha kriteret dhe kushtet e përcaktuara”.

“Na u imponuan dy herë e gjysmë më shumë kushte se fqinjët tanë. Është mirë që nga 1 janari i vitit të ardhshëm njerëzit nuk do të kenë nevojë për viza për të udhëtuar, studiuar, punuar apo vizituar familjet në diasporë. Ne kemi bërë gjithashtu përparim të jashtëzakonshëm në ekonomi dhe demokraci”, tha ai, duke iu referuar raporteve të organizatave si Freedom House, Transparency International dhe World Press Freedom.

“Ata konfirmuan progresin e Kosovës në standardet demokratike, sundimin e ligjit dhe të drejtat e njeriut. Kalimi i asaj pengese të parë për anëtarësimin në Këshillin e Evropës është një njohje e progresit tonë të brendshëm”, tha Kurti.

“Serbia nuk është një vend demokratik”

Një javë më parë u mbajtën zgjedhjet në katër komuna me shumicë serbe në Kosovë, por me mbështetjen e Beogradit zyrtar serbët i bojkotuan ato, duke kundërshtuar vendimin e qeverisë së Kosovës për të riregjistruar veturat me targa serbe në targa të Republikës. të Kosovës.

Serbët thanë se nuk i njohin rezultatet e zgjedhjeve të mbajtura me bojkot, gjegjësisht se nuk duan që vendet e tyre të qeverisen nga pakica fitimtare e Kosovës.

“Serbia nuk është një vend demokratik, është një regjim hibrid. Atje, qeveria shihet si qeverisje. Në demokraci, ne e shohim qeverinë si një shërbim. Ne i shërbejmë popullit, nuk do ta sundojmë. Pra nuk kanë nevojë të shqetësohen atje”, është përgjigjur Kurti, duke shtuar se tavolina e pyetjeve tashmë është vendosur në Bruksel më 27 shkurt.

Në vitin 1998, pas fillimit të luftës në Kosovë, Kurti punoi si sekretar në zyrën e përfaqësuesit kryesor politik të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK). Në vitin 1999, ai u arrestua nga policia serbe në Prishtinë.

“Për disa muaj kam qenë në burg në Kosovë, e cila ishte e pushtuar nga Serbia. Gjatë tërheqjes së njësive policore dhe ushtarake serbe, ata morën me vete dy mijë robër lufte. Unë isha një i burgosur politik i kthyer në rob lufte. ”, tha ai.

Ai u burgos në Serbi

“Kam kaluar një muaj në Serbi si person i zhdukur derisa komiteti ndërkombëtar i Kryqit të Kuq na vizitoi dhe më në fund konstatoi se ishim në një burg zyrtar. “Për ironi, unë isha në Pozharevc, vendlindja e Sllobodan Millosheviqit,” tha ai.

Ai është dënuar me 15 vjet burg për, siç thotë ai, “rrezikim të tërësisë territoriale dhe sovranitetit të Jugosllavisë”.

Presidenti serb Vuçiq e quajti atë “plehra terroriste” disa muaj më parë.

Ai u lirua pasi kaloi dy vjet e shtatë muaj në burg.

“Mendoj se mbijetova, pavarësisht torturave dhe urisë, sepse isha i ri. “Disa të moshuar nuk mbijetuan,” vuri në dukje ai.

Sot, Kurti e konsideron një përvojë të vlefshme “për udhëheqjen e vendit, për drejtësinë, paqen, sigurinë dhe pajtimin”.

“Koha e kaluar në burg është një pjesë e vlefshme e përvojës sime, edhe pse kam vuajtur atje”, përfundoi ai.

LEXO EDHE:

Back to top button