Lija e majmunëve është diçka për të cilën “të gjithë duhet të shqetësohen”, tha presidenti amerikan Joseph Biden

Biden shtoi se zyrtarët e shëndetësisë amerikane po shqyrtojnë terapitë dhe vaksinat e mundshme.

“Ne jemi shumë të angazhuar dhe po përpiqemi të gjejmë mënyra për të vepruar,” u tha Biden gazetarëve në Korenë e Jugut përpara se të nisej për në Japoni, ndalesa e radhës në turneun e tij aziatik.

Ndërkohë, Organizata Botërore e Shëndetësisë thotë se po punon për udhëzime shtesë në lidhje me shpërthimin e sëmundjes.

“OBSH po punon për udhëzime shtesë për të zbutur përhapjen e fruthit për shkak të shqetësimeve se numri i rasteve mund të rritet më tej gjatë muajve të verës,” tha David Hayman, kryetar i Grupit Këshillimor Strategjik dhe Teknik të OBSH-së për Sëmundjet Infektive me Pandemi dhe potencial epidemik.

LEXO EDHE:

Back to top button