Loja origjinale Angry Birds po largohet nga Google Play Store

Më pak se një vit pasi e riktheu atë, Rovio ka vendosur të zbresë në histori lojën origjinale të Angry Birds

Zhvilluesi finlandez i lojërave njoftoi lëvizjen për të tërhequr lojën origjinale Angry Birds nga Google Play Store, e cila padyshim do të përballet me shumë reagime.

Me siguri shumë do ta kuptonin një lëvizje të tillë nëse do të ishte një çështje teknike. Megjithatë, sipas hulumtimeve të publikuara, duket se loja origjinale po merr fitimet nga titujt e rinj.

“Ne kemi shqyrtuar rastin e biznesit për ‘Rovio Classics: Angry Birds’ dhe për shkak të ndikimit të lojës në portofolin tonë më të gjerë, ne kemi vendosur ta heqim atë nga Google Play Store që nga e enjtja, 23 shkurt,” tha kompania në një. deklaratë. Duke qenë se loja nuk do të jetë më e disponueshme për shkarkim, përdoruesit do të mund të vazhdojnë ta luajnë atë nëse e kanë tashmë në pajisjen e tyre, por nëse e fshijnë ose ndërrojnë pajisje, kemi frikë se do të jetë fundi i saj – ne madje mund të shohin telefona me lojëra që shiten në njoftime, të ngjashme me ndjesinë Flappy Bird.

Nëse përdorni një iPhone, lajmi i mirë është se ky vendim nuk vlen për ju. Kompania tha se do të riemërtojë lojën në “Red’s First Flight” në App Store dhe se tërheqja e lojës nga platforma iOS do të konsiderohet në të ardhmen.

Loja origjinale Angry Birds bëri debutimin e saj botëror në pajisjet iPhone në dhjetor 2009, dhe deri në tetor 2010, kur u lançua në pajisjet Android, ajo kishte shitur deri në 12 milionë kopje. Kjo nuk është hera e parë që Rovio e tërheq lojën nga dyqani i aplikacioneve – hera e parë që e bëri këtë ishte në prill 2019, dhe me kërkesë të fansave në mars 2022 ajo u rikthye me emrin “Rovio Classics: Angry Birds” .

LEXO EDHE:

Back to top button