Medaljet e arkëtuara nga e “pensionuara” Majlinda Kelmendi

Majlida Kelmendi i dha fund karrierës së saj në moshën 30-vjeçare. Numri i sukseseve në karrierën e gjatë të Majlindës është jashtëzakonisht i madh. Xhudistja kosovare medaljen e parë e pati fituar në Kampionatin Botërorë të mbajtur në Pragë në vitin 2009 ku fitoi medaljen e bronztë.

- Advertisements -

Pas suksesit të parë, Majlinda nuk u ndalë duke fituar medlaje të shumta pas gjdo viti në Kampionate Evropiane, Botërore, e turne të ndryshëm të sportit të xhudos. Kulmi i suksesit të Kelmendit erdhi në vitin 2016 kur fitoi medaljen e artë olimpike.

Gjatë tërë karrierës si profesioniste ajo ka fituar gjithësejtë 46 medalje, prej tyre 32 të Arit, 6 të Argjendta dhe 8 të Bronzta. Suksese fantastike të xhudistes kosovare që sot njoftoi tërheqjen nga sporti aktiv i xhudos.

LEXO EDHE:

Back to top button