Meta: Shqipëria zë vendin e parë në Evropë për numrin e azilantëve ekonomikë

Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta ka thënë se bazuar në të dhënat e EUROSTAT-it për vitin 2019, Shqipëria zë vendin e parë në Evropë për numrin e azilantëve ekonomikë, duke lënë pas edhe vende të sapodala nga lufta dhe konfliktet civile.

- Advertisment -

Ai në Facebook shkruan se është koha për të menduar dhe vepruar për shqiptarët.

“Një shqiptar ndihet sot më i pashpresë se një sirian, irakian dhe afgan. Lufta efikase kundër varfërisë, zhdukja e monopoleve, anulimi i koncensioneve korruptive, rritja e prekshme e pagave dhe pensioneve, hapja e vendeve të reja të punës, ulja e taksave, krijimi i shanseve dhe i mundësive të reja për të rinjtë e ndalojnë shpopullimin”, shkruan Meta.

LEXO EDHE:

Back to top button