Microsoft zbulon Copilot+, një markë e re për informatikë AI: “Po vjen epoka kur kompjuterët mund të parashikojnë dëshirat tona”

Microsoft ka prezantuar një seri të re kompjuterësh të quajtur Copilot+, të cilët përfshijnë një version të përmirësuar të Windows 11, funksionin "Recall" dhe mbështetje për gjeneratën e fundit të procesorëve Qualcomm.

Ky është një hap i rëndësishëm për Microsoft-in, pasi kompania shpreson të përdorë entuziazmin që rrethon inteligjencën artificiale për të nisur një fazë të re të blerjeve për PC. Kompania parashikon që më shumë se 50 milionë kompjuterë me AI do të dërgohen në 12 muajt e ardhshëm.

Veçoria e re Recall i lejon përdoruesit të gjejnë të gjithë informacionin që kanë parë në kompjuterin e tyre në të kaluarën.

Microsoft prezantoi dy pajisje të reja nga seria Copilot+ – Surface Laptop dhe Surface Pro tablet i konvertueshëm. Për më tepër, HP, Dell, Samsung, Acer, Asus dhe Lenovo treguan modelet e tyre të PC Copilot+ me procesorë Qualcomm. Këto pajisje, si dhe veçoria e re Recall dhe marka Copilot+, u zbuluan në një ngjarje në Redmond, një ditë para fillimit të konferencës së zhvilluesve Build në Seattle.

Satya Nadella, CEO i Microsoft, theksoi në konferencën për shtyp se ne po hyjmë në një epokë të re në të cilën kompjuterët jo vetëm që na kuptojnë, por mund të parashikojnë dëshirat dhe synimet tona.

Ndërsa pjesa më e madhe e ngjarjes u fokusua në çipat e rinj të Qualcomm, Microsoft theksoi se është ende duke punuar me partnerë afatgjatë si Intel dhe AMD, gjë që e konfirmuan drejtuesit e këtyre kompanive.

Çipat Qualcomm i lejojnë Microsoft-it të konkurrojë me linjën Mac të Apple, duke ofruar performancë më të mirë dhe jetëgjatësi më të gjatë të baterisë. Microsoft thotë se kompjuterët Windows me çipa Qualcomm mund të funksionojnë 58% më shpejt se Mac me çip M3 në teste të caktuara.

Për të adresuar shqetësimet e privatësisë, Microsoft tha se përdoruesit do të jenë në gjendje të përjashtojnë çdo faqe interneti ose të dhëna të tjera nga funksioni Recall dhe të gjitha informacionet do të ruhen në nivel lokal, pa u përdorur për të trajnuar modelet e AI. Funksioni Recall mbështetet në një kombinim të modeleve të gjuhëve të vogla multimodale që funksionojnë në pajisje.

Lëvizja e Microsoft vjen pasi Google dhe OpenAI zbuluan së fundmi aftësitë e tyre më të fundit, ndërsa Apple planifikon të zbulojë strategjinë e saj gjeneruese të AI në ngjarjen WWDC që fillon më 10 qershor.

LEXO EDHE:

Back to top button