Mitsotakis për Marrëveshjen e Prespës: Greqia nuk është e izoluar, Shkupi po

Mitsotakis për Marrëveshjen e Prespës: Greqia nuk është e izoluar, Shkupi po

Kryeministri grek Kyriakos Micotakis mëngjesin e sotëm për televizionin grek “Open”, në një intervistë të gjerë iu referua kryesisht zgjedhjeve evropiane të 9 qershorit, por edhe problemit me Marrëveshjen e Prespës që u hap pasi presidentja Gordana Siljanovska Davkova nuk shqiptoi emrin kushtetues por vetëm “Maqedonia” në inaugurim që shkaktoi reagime të ashpra në Greqi, SHBA dhe BE dhe u interpretua si shkelje e dispozitave të Marrëveshjes së Prespës.

“Marrëveshja nga Prespa duhet të respektohet. Emri i vendit është Maqedonia e Veriut dhe ata që ende e quajnë Republika e Maqedonisë do të na gjejnë përballë. Miqtë tanë në Maqedoninë e Veriut duhet të kuptojnë se periudha parazgjedhore ka përfunduar dhe duhet të jenë seriozë. Besoj se do të bëhet shumë presion, tashmë ka pasur një reagim nga kryetari i Komisionit pas ndërhyrjes greke. Greqia nuk është e izoluar, Shkupi është. Besoj se do të përshtaten sepse ne duam marrëdhënie të mira”, tha Mitsotakis.

Ai ka theksuar edhe pasojat për vendin nga mosrespektimi i Marrëveshjes së Prespës. “Pyetjet për emrin e Shkupit nuk ndryshojnë. Ajo që duhet të bëjmë është t’u shpjegojmë presionin ndërkombëtar se kjo politikë e tyre do t’i çojë në izolim ndërkombëtar dhe ata nuk e duan këtë”, tha Mitsotakis.
Kryeministri grek iu referua edhe nismës së opozitës SYRIZA që Parlamenti grek të ratifikojë memorandumet e Marrëveshjes së Prespës dhe ritheksoi se kjo nuk do të ndodhë në periudhën e ardhshme.

“Ne nuk jemi naivë dhe dimë të menaxhojmë lojërat e vogla partiake. Pse SYRIZA nuk e ka dorëzuar ligjin e propozuar në 5 vitet e fundit? E pamë që OBRM-PDUKM-ja erdhi në pushtet me retorikë ekstreme, folëm brenda dhe thamë se nuk duam të vazhdojmë me ratifikimin e memorandumeve. Unë mund ta prishja marrëveshjen me ligj dhe nen, por kjo nuk është e mundur dhe u thashë qartë qytetarëve, isha i sinqertë me ta”, theksoi kryeministri grek.

LEXO EDHE:

Back to top button