ВЕСТИСВЕТ

Ердоган: Тримесечна вонредна состојба во зоната на земјотресот во Турција

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска ги прогласи за зона на катастрофа 10-те провинции погодени од разорните земјотреси во јужна Турција, воведувајќи вонредна состојба. Тој рече дека вонредната состојба ќе трае три месеци – што значи дека ќе заврши непосредно пред закажаните претседателски и парламентарни избори на 14 мај. Вонредната состојба, исто така, може да биде продолжена. Ердоган претходно прогласи вонредна состојба на национално ниво во јули 2016 година по неуспешниот воен удар.

Advertisements

Во говорот, Ердоган рече дека 70 земји понудиле помош во операциите за пребарување и спасување и дека Турција планира да ги отвори хотелите во туристичкиот центар Анталија, на запад, за привремено сместување на луѓето погодени од земјотресите. Тој рече дека бројот на загинати во Турција се искачи на 3.549 лица.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button