ВЕСТИРЕГИОН

На северот на Косово утрово мирно, но се уште тензично

Мирна ноќ на северот на Косово, но тензии има, како на локациите околу зградите на локалната самоуправа, така и пошироко. Силите на КФОР се на улиците, а полиција има помалку, пренесува РТС.

Околу самите згради сè уште има силни сили на меѓународни воени трупи со војници во опрема за разбивање демонстрации.

Во зградата на локалната управа во Звечан во оклопни возила има специјални полицајци единици под команда на Приштина.

Како што пишува РТС, тензиите се високи и поради незадоволството на локалните Срби, бидејќи според нив, наместо деескалација на ситуацијата, војниците на КФОР ги блокирале објектите на локалната самоуправа за да ги заштитат полициските специјалци кои се во нив од петокот.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button