ВЕСТИМЕТРОПОЛ

Најстарата личност во светот го прослави својот 119. роденден

Кане Танака, родена во 1903 година, го прослави својот 119-ти роденден во Јапонија, продолжувајќи го својот рекорд како најстара личност на светот за уште една година.

Според повеќе јапонски медиуми, Танака ја дочека новата година и го славеше својот роденден во неделата во домот за стари лица во Фукуока.

Семејството на Танака соопшти дека таа има намера да живее уште една година за да го достигне својот 120. роденден, дополнително зајакнувајќи го нејзиниот подвиг во Гинисовата книга на рекорди, која почна да ги бележи нејзините години во март 2019 година, кога таа наполни 116.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button