ВЕСТИМАКЕДОНИЈА

Обвинение против екс претседателот на ДИК, Оливер Дерковски и уште четири лица

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција поднесе Обвинителен акт против поранешниот претседател на Државната изборна комисија, тројца вработени во ДИК и еден управител на економски оператор. Обвинетите се товарат дека кривичното дело  „злоупотреба на  службена положба и овластување“ од член 353 став 5 од Кривичниот законик  го сториле при две  јавни набавки со што го оштетиле Буџетот на Република Северна Македонија за 1 312 409,00 денари.

Advertisements

Според Кривичниот законик, за делото за коешто се товари Деркоски, предвидена е казна затвор во времетрање од најмалку 5 години.

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button