ВЕСТИМАКЕДОНИЈА

Според досегашните резултати Силјановска во водство

Според досега обработените податоци од Државната изборна комисија, во водство на претседателските избори е кандидатката од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова со освоени 128.521 глас пред кандидатот на ДУИ, Бујар Османи со 62.772 гласови.

Стево Пендаровски од СДСМ е на третото место, со 62.484 гласови. По нив следуваат:

Арбен Таравари – 45.932

Максим Димитриевски – 27.013

Билјана Ванковска – 15.095

Стевчо Јакимовски – 3.315

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button