ВЕСТИМАКЕДОНИЈА

Во Собранието Али Ахмети денеска без пратениците Меџити и Коџаџику

Во Собранието Али Ахмети денеска без пратениците Меџити и Коџаџику

Пратениците на ДУИ, Изет Меџити и Мерита Коџаџику не влегоа на седницата со својата пратеничка група. Меџити го остави празно столчето покрај лидерот, бидејќи тој и неговата колешка од оваа партија го известиле претседателот на Собранието дека не можат да учествуваат на седницата.
Координаторот на пратеничката група на ДУИ, Арбер Адеми, инсистира дека пратениците што ги координира се сплотени. Тој го повтори ставот на претседателот на Собранието Талат Џафери дека никој од пратениците досега не барал да се огради од пратеничката група или од мнозинството.

Advertisements

„Пратеничката група на ДУИ и целата ДУИ стојат зад Али Ахмети и се максимално фокусирани на спроведување на програмските определби. Нема промена во статусот на пратениците кои ја сочинуваат пратеничката група на ДУИ. Парламентарното мнозинство е стабилно. لعبة قمار بوكر Парламентарното мнозинство е максимално насочено кон реализација на своите стратешки определби, како што е членството во ЕУ“, рече Арбер Адеми, ДУИ. العاب ربح

Но, двајца од 15-те пратеници на ДУИ, Изет Меџити и Мерита Коџаџику, се потпишаа на писмото за незадоволство испратено до Ахмети. Со тоа повторно се актуелизираат сомнежите за стабилноста на парламентарното мнозинство, можноста за кворум и носење закони. Меџити пред еден ден изјави дека не планира да се дистанцира од ДУИ, но ја остави отворена опцијата да не ги поддржува владините иницијативи во Собранието. لعبه القمار /Alsat.mk

Фатлуме Дервиши

Прикажи повеќе

Related Articles

Back to top button