Mund të jetë pa mish: Recetë për një zierje të shijshme me patate pikante

Paprikashi i pulës është një specialitet i kuzhinës hungareze, e cila ëmbëlsinë e saj ia detyron erëzës së preferuar, piperit të bluar të imët, por këtë pjatë mund ta përgatisni lehtësisht në versionin vegjetarian – pa mish.

Varësisht nga shija juaj, supa me patate mund të jetë më pikante ose më e butë, dhe nëse ju pëlqen pikante, mund të shtoni piper kajen.

 

 

Përbërësit për paprikash vegjetarian:

– 2 lugë vaj;
– 3 patate të mëdha;
– 1 kokë qepë;
– 3 thelpinj hudhër;
– 2 lugë piper i ëmbël i bluar;
– 1/8 lugë çaji piper kajen – sipas dëshirës;
– 2 dl. supë perimesh;
– 1 dl. verë e bardhë e thatë;
– 400 gr. domate;
– 1 lugë gjelle gjalpë;
– 3 lugë salcë kosi;
– kripë dhe piper i zi.

 

 

Përgatitja:

Nxehni një tigan mbi nxehtësinë mesatare. Shtoni vajin dhe patatet e prera në kubikë. Shtoni kripë dhe skuqeni për tre deri në pesë minuta. Shtoni qepën e grirë hollë dhe skuqeni për tre minuta të tjera derisa të zbutet.

Shtoni hudhrën e grirë, piperin e bluar dhe specin kajen, përzieni dhe shtoni menjëherë lëngun dhe verën që të mos digjet speci. I trazojmë domatet. Lëreni të vlojë.

Shtoni gjalpin. Ulni nxehtësinë në mesatare dhe gatuajeni, pa mbuluar, për 15 deri në 20 minuta ose derisa patatet të zbuten. Fikni sobën dhe përzieni kremin. Shijoni dhe shtoni kripë dhe piper sipas dëshirës.

LEXO EDHE:

Back to top button