Në betejë për Bakhmuti-n dhe stërvitje sekrete pranë kufirit me Bjellorusinë

Në betejë për Bakhmuti-n dhe stërvitje sekrete pranë kufirit me Bjellorusinë

Ndërsa beteja mes forcave ruse dhe atyre ukrainase është përqendruar në qytetin lindor të Bakhmutit, disa brigada vendase janë duke zhvilluar stërvitje ushtarake në një vend sekret pranë kufirit me Bjellorusinë.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy tha në një fjalim gjatë fundjavës se “Rusia është bërë sinonim i terrorit dhe se do të jetë shembull i humbjes dhe ndëshkimit për terror”. Ai shtoi se bombardimet ruse të shtunën “u morën jetën tre civilëve në një dyqan ushqimesh në Kherson”.

Zoti Zelenskyy njoftoi publikimin e një dekreti sanksionues, me më shumë se 280 kompani dhe 120 persona që punuan kundër Ukrainës duke financuar skema të ndryshme ruse.

LEXO EDHE:

Back to top button