Netanyahu: Izraeli do të vazhdojë operacionin në Rafah edhe pa mbështetjen e SHBA

Netanyahu: Izraeli do të vazhdojë operacionin në Rafah edhe pa mbështetjen e SHBA.

Kryeministri izraelit, Benjamin Netanyahu tha se do të vazhdojë me një ofensivë tokësore në qytetin më jugor të Gazës, Rafah, me ose pa mbështetjen e SHBA-së, pas një takimi me Sekretarin e Shtetit të SHBA, Antony Blinken të premten.

“Nuk ka asnjë mënyrë që ne ta mposhtim Hamasin pa shkuar në Rafah dhe pa eliminuar pjesën tjetër të batalioneve atje. Dhe i thashë se shpresoj ta bëjmë këtë me mbështetjen e SHBA-së, por nëse duhet – do ta bëjmë. vetëm”, tha Netanyahu në një postim video në X.

Netanyahu theksoi gjithashtu se sa mirënjohës është ai që SHBA dhe Izraeli kanë “qëndruar së bashku në luftën kundër Hamasit” për më shumë se pesë muaj.

“Unë gjithashtu i thashë atij se ne e njohim nevojën për të popullatën civile nga zonat e luftës dhe sigurisht të kujdesemi për nevojat humanitare dhe ne po punojmë për këtë qëllim”, tha Netanyahu./abcnews.al

LEXO EDHE:

Back to top button