Një delikatesë që nuk do t’i rezistoni dot!

Nëse jeni adhuruese e bakllavasë klasike, atëherë me siguri do t'ju pëlqejë ky variant me shtimin e çokollatës

Bakllavaja është një tortë tradicionale që bëhet nga 12 kore dhe në këtë recetë do të shtojmë çokollatë për të marrë një delikatesë edhe më të shijshme.

Përbërësit:

– 12 kore bakllavaje

Për mbushjen:

– 300 gram arra të bluara
– 150 gram çokollatë gatimi
– 150 gram biskota të bluara pa dhjamë
– 6 lugë bollgur
– 5 lugë sheqer
– 150 ml ujë
– 100 ml vaj

Për shurupin (sherbeti):

– 500 ml ujë
– 500 gram sheqer

Për veshjen:

– 50 ml vaj
– 50 ml ujë

Përgatitja:

1. Nxehni furrën në 220 gradë.

2. Në një enë përziejmë arrat, çokollatën e grirë për gatim, biskotat, bollgurin, sheqerin, shtojmë vajin dhe ujin dhe i përziejmë që të përftohet një masë e fortë.

3. Përzieni vajin dhe ujin që të lyhet korja. Me këtë masë lyejmë koren e parë, vendosim të dytën, e shtrojmë dhe e shtrojmë buzën 1/6 e masës së mbushjes, më pas e rrotullojmë. Përsëriteni procedurën me të gjitha koret.

4. Në një tepsi të lyer me yndyrë i rregullojmë koret e mbështjellura dhe i pjekim në furrë të nxehur në 220 gradë derisa bakllavaja të marrë ngjyrë kafe të artë.

5. Përgatitni shurupin – kur sheqeri dhe uji të vlojnë, ziejini për 15 minuta që të trashet pak shurupi. Lëreni shurupin të ftohet.

6. Mbi bakllavanë e nxehtë hedhim sherbetin e ftohtë dhe e lëmë në tepsi derisa të ftohet.

Kjo recetë do t’ju lejojë të bëni një bakllava me çokollatë të lëngshme, të ëmbël dhe të parezistueshme që do të kënaqë të gjithë familjen dhe të ftuarit.

LEXO EDHE:

Back to top button