Një kuzhinier britanik shpjegon pse nuk duhet t’i mbajmë vezët në frigorifer

Shefi i kuzhinës britanike James Martin ka shpjeguar së fundmi pse nuk duhet t’i vendosim kurrë vezët në frigorifer në një paraqitje të ftuar në emisionin “This Morning”.

Kuzhinieri 50-vjeçar britanik po fliste me prezantuesin televiziv Philip Schofield kur ndau këshillat e tij me shikuesit.

Pasi pjek dy ëmbëlsira me biskota me lloje të ndryshme vezësh, James foli për ndryshimin midis vezëve të pulës dhe vezëve të rosës. Ai shtoi se cilësia e vezëve është çelësi për të bërë një produkt të mirë buke.

 

 

 

Biseda më pas u kthye tek mënyra se si i mbani vezët tuaja mund të ndikojë në mënyrën se si ato do të “performojnë” në pjata të caktuara ku i përdorni.

Shefi i kuzhinës u shpjegoi shikuesve se vezët janë poroze, prandaj nuk duhet t’i vendosni kurrë në frigorifer. Ai shpjegoi se vezët përfundimisht “thithin” të gjitha shijet nga frigoriferi për shkak të strukturës së lëvozhgës.

Gjithashtu mbajtja e vezëve në frigorifer nuk është një ide e mirë sepse vezët e ftohta nuk janë gjithmonë më të mirat për gatim, ndaj në receta shpesh do të shihni shefa të kuzhinës që përdorin vezë në temperaturë ambienti. Megjithatë, mbajtja e vezëve në frigorifer mund të zgjasë jetëgjatësinë e tyre.

 

 

 

James ka ndarë më parë këshillat e tij të gatimit me fansat dhe së fundmi tha se margarina duhet të ndalohet. Kuzhinieri televiziv bëri shaka se e urren aq shumë sa do të donte që të hiqej nga raftet e supermarketeve përgjithmonë.

LEXO EDHE:

Back to top button