Një pije e shijshme me të cilën mund të rinoheni dhe të humbni peshë

Lëngu i kokosit të ri ose uji i kokosit është një pije nga natyra e nënës që ndihmon me dehidratimin, pastrimin e trupit, humbjen e peshës, mjerimin dhe lodhjen e rëndë të trupit.

Edhe pse kohët e fundit madje është bërë shumë e njohur, mos u shqetësoni, sepse nuk bëhet fjalë për truket e marketingut, por thjesht për të zbuluar të gjithë sharmin e kësaj pije. Për shkak se është shumë i ulët në kalori dhe i lartë në elektrolite, atletët rekreativë dhe profesionistë e përdorin rregullisht atë si një zëvendësues për pijet izotonike. Shumë nutricionistë rekomandojnë konsumimin e përditshëm të ujit të kokosit, por pa ekzagjerim, pasi sasitë e mëdha mund të kenë efekt laksativ.

Është gjithashtu i shkëlqyeshëm për një lloj detoksifikimi – nëse pini një gotë çdo mëngjes me stomak bosh për shtatë ditë, do të pastroni trupin tuaj dhe do të përmirësoni disponimin tuaj. Uji i kokosit, një pije freskuese e bërë nga kokosi të rinj të gjelbër, po fiton popullaritet në mbarë botën për përfitimet e shumta shëndetësore. Përveç ofrimit të një shije freskuese, uji i kokosit është i pasur me lëndë ushqyese kryesore që mund të përmirësojnë shëndetin në mënyra të ndryshme.

Samantha Dieras, një dietologe e regjistruar, shpjegon se uji i kokosit është thjesht lëngu i pastër që shohim brenda kokosit. Nuk duhet ngatërruar me qumështin e kokosit, për të cilin ajo thotë se është një lëng i errët, i ngjashëm me qumështin, i krijuar kur mishi i kokosit i grirë ose i copëtuar shtypet dhe shtrydhet, transmeton Glamormagazine.

Përfitimet e ujit të kokosit

Është një pije e shkëlqyer me pak kalori që vepron si pastrues sepse lidh helmet, pastron sistemin tretës dhe nxit eliminimin e toksinave nga trupi. Përmban yndyrna natyrale, parandalon rritjen e nivelit të kolesterolit të keq dhe ka madje katër herë më shumë kalium se banania, e cila është në krye të listës së frutave të pasura me kalium.

Një studim i kryer në vitin 2006 tregoi se uji i kokosit zvogëlon mundësinë e sulmit në zemër. Konsumimi i tij rekomandohet edhe në temperaturë të lartë sepse e bën më të lehtë që qelizat të zëvendësojnë ujin e nevojshëm. Për më tepër, sipas USDA, uji i kokosit është një burim i shkëlqyer i ushqyesve thelbësorë dhe antioksidantëve që ju ndihmojnë të mbani një dietë të përgjithshme të shëndetshme.

Uji i kokosit është jashtëzakonisht hidratues për shkak të përmbajtjes së tij të lartë të elektroliteve si kaliumi, natriumi dhe magnezi. Këto elektrolite ndihmojnë në ruajtjen e ekuilibrit të lëngjeve në trup, gjë që është veçanërisht e rëndësishme gjatë aktivitetit fizik ose në kushtet e nxehtësisë së lartë kur trupi humbet lëngjet përmes djersës.

Kaliumi, një nga elektrolitët kryesorë të pranishëm në ujin e kokosit, luan një rol të rëndësishëm në rregullimin e presionit të gjakut. Konsumimi i rregullt i ujit të kokosit mund të ndihmojë në ruajtjen e presionit të gjakut të shëndetshëm dhe zvogëlimin e rrezikut të hipertensionit, që sigurisht është një nga përfitimet e mëdha të përdorimit të tij.

Dhe ajo që mund të konfirmojmë është se uji i kokosit funksionon shumë në lëkurë. Si suplement, vepron kundër plakjes, rigjallëron lëkurën dhe nxit humbjen e peshës.

LEXO EDHE:

Back to top button