Një unazë për t’i sunduar të gjithë: Gara për pajisjen e re inteligjente nxehet

Një unazë për t'i sunduar të gjithë: Gara për pajisjen e re inteligjente nxehet

Pasi Samsung “guduli” imagjinatën me shpalljen e “Unazës së Galaktikës” në janar, tashmë e ka shfaqur zyrtarisht në Barcelonë. Por Samsung nuk është i vetmi që punon në një unazë inteligjente.

Pasi kemi marrë telefonat inteligjentë dhe më pas ato me ekran fleksibël, orët inteligjente dhe shiritat e dorës, duket se hapi tjetër në industrinë e celularëve do të përqendrohet te gishtat. Konkretisht, në unaza.

Edhe pse koncepti i një unaze inteligjente nuk është asgjë e re dhe kompania amerikane “Oura” prej vitesh prodhon një unazë inteligjente që përdoret nga sportistë të shumtë dhe njerëz të thjeshtë për të monitoruar funksionet e tyre jetësore, duket se garës do t’i bashkohen edhe kompani të tjera.

Samsung në MWC në Barcelonë tregoi Unazën e saj Galaxy, e cila u njoftua në janar në ngjarjen e tyre Galaxy Unpacked. Edhe pse është një prototip, ata dhanë një paraqitje të shkurtër të asaj që mund të pritet. Pra, “Unaza Galaxy” vjen në 9 madhësi, me kapacitete të ndryshme baterish dhe në tre ngjyra (ari, argjendi dhe e zezë). Ai do të jetë i mbushur me sensorë që do të monitorojnë gjendjen fizike të përdoruesit dhe nëse do të ketë opsione shtesë nuk dihet për momentin, as kur mund të jetë në shitje dhe me çfarë çmimi. Samsung thekson se ata janë ende duke zhvilluar një prototip, kështu që në rastin më të mirë ne mund ta shohim unazën në shitje më vonë këtë vit.

Apple gjithashtu përflitet se po punon për unazën e saj inteligjente, por duke qenë se kompania nuk po zbulon shumë, është e vështirë të thuhet nëse ky projekt do të realizohet ndonjëherë.

Por një kompani tjetër njoftoi zhvillimin e një unaze. Drejtori i “Honor” George Zhao, në një bisedë me “CNBC” në Barcelonë, zbuloi se kompania tashmë po punon për unazën e saj inteligjente. Zhao nuk dha shumë detaje për vetë unazën, vetëm konfirmoi se ajo do të monitorojë shëndetin e përdoruesit dhe do të përdorë një aplikacion AI për analiza, në mënyrë që të përshtatë ritmin e stërvitjes me nevojat aktuale të përdoruesit. Se kur do të mund të prezantohej zyrtarisht ky gisht, për momentin nuk dihet.

 

LEXO EDHE:

Back to top button