“Nord Stream mund të mos rikuperohet”, SHBA-Rusi akuza të ndërsjella

“Nord Stream mund të mos rikuperohet”, SHBA-Rusi akuza të ndërsjella

Tubacionet Nord Stream mund të mos funksionojnë më kurrë. Është frika e Gjermanisë pasi të dy linjat, 1 dhe 2, të infrastrukturës që lidh Rusinë me Evropën u dëmtuan rëndë nga shpërthimet e dyshimta në ishullin danez të Bornholm në Detin Baltik. Hipoteza të ndryshme qarkullojnë për dëmet, si goditja e një nëndetëseje, një droni detar apo edhe karikimet TNT. Në fakt, asnjë kancelari ende nuk dyshon se rrjedhjet nuk janë rezultat i një aksidenti, por i sabotimit, dhe rikthimi i përgjegjësisë midis Rusisë dhe SHBA-së tashmë ka filluar.

“Është marrëzi dhe absurde” të fajësosh Rusinë, thoshte Kremlini. Është “qesharake” të supozohet se ishin Shtetet e Bashkuara, ishte përgjigja e Shtëpisë së Bardhë. Ndërkohë, Moska ka hapur një hetim për “terrorizmin ndërkombëtar” dhe ka kërkuar dhe ka mbledhur Këshillin e Sigurimit të OKB-së për incidentin të premten. Ndërsa Suedia dhe Danimarka janë udhëzuar t’u japin të gjitha informacionet anëtarëve të Këshillit, duke parë se tre rrjedhjet që janë hapur në tubacione, duke lëshuar flluska gazi në det, janë dy në zonën ekskluzive ekonomike të Kopenhagenit dhe tjetra në atë të Stokholmit.

Agjencia daneze e energjisë ka bërë të ditur se përveç gjysmës së gazit që mban Nord Stream, që është shpërndarë në atmosferë dhe pjesa tjetër do të shpëtojë deri të dielën. Vetëm kur të përfundojë gazi në tub, do të jetë e mundur të thellohet hetimi, shpjegoi ministri danez i Mbrojtjes Morten Bodskov, ndërsa në Amsterdam TTF-të shënojnë një rritje të re prej 11.3%, duke u mbyllur në 207 euro për megavat orë.

Pasi Perëndimi pak a shumë kishte drejtuar gishtin në mënyrë të fshehtë nga Moska, zëdhënësi i Vladimir Putinit, Dmitri Peskov, shpjegoi se si Nord Stream ishte plot me gaz “shumë të shtrenjtë” dhe në pronësi të Rusisë, dhe se nëse nuk do të ishte për dëmin “sistemi do të kishte qenë gati ta pomponte”. Në vend të kësaj “tani ky gaz po shpërndahet në ajër”. Për çfarë qëllimi, argumenton Peskov, do ta kishte shkaktuar vetë Rusia një dëm kaq serioz? Për Maria Zakharovan, zëdhënëse e Ministrisë së Jashtme ruse, duhet të jetë presidenti amerikan Joe Biden që të sqarojë rolin e SHBA-së në atë që ndodhi.

Kjo i referohet një deklarate të vetë Bidenit që daton në 7 shkurt, para pushtimit rus të Ukrainës, në të cilën kreu i Shtëpisë së Bardhë, në fund të një takimi me kancelarin gjerman Olaf Scholz, paralajmëroi: “Nëse Rusia kalon kufirin ukrainas, nuk do të ketë më Nord Stream 2. Ne do t’i japim fund”. Dhe në pyetjen e një gazetari se si Shtetet e Bashkuara mund të kishin ndaluar një tubacion gazi nën kontrollin e aleatit të tyre gjerman, Biden u përgjigj: “Ju siguroj, ne do të jemi në gjendje ta bëjmë këtë.” Videoja e këtij shkëmbimi qarkullon në rrjetet sociale, Zakharova e rilançoi në kanalin e tij Telegram, duke vënë në pikëpyetje presidentin amerikan: “Ai e ka për detyrë të thotë nëse SHBA-të e kanë zbatuar kërcënimin e tyre”.

Por Shtëpia e Bardhë e ka konsideruar “qesharak” këtë qëndrim të Rusisë, duke përsëritur akuzën për “dezinformim rus” dhe duke shpjeguar se fjalët e Biden i referoheshin presionit të ushtruar ndaj Berlini për të ndaluar fillimin e Nord Stream 2, çfarë ndodhi në të vërtetë./A2CNN

 

 

 

LEXO EDHE:

Back to top button