Pamja më e afërt e hënës oqeanike të Jupiterit, Europa

Pamja më e afërt e hënës oqeanike të Jupiterit, Europa

Anija kozmike e NASA-s që vështron Jupiterin sapo mori një pamje të rrallë të një bote të akullt.

Sonda Juno bëri kalimin më të afërt në 22 vitet afër hënës së akullt të Jupiterit Europa të enjten (29 shtator), duke ofruar pamjen më të mirë të botës së oqeanit që kur anija kozmike Galileo e NASA-s fluturoi pranë saj në vitin 2000.

Duke u fluturuar vetëm 352 kilometra mbi sipërfaqen e Evropës, fluturimi dy-orësh ishte ndër tre pamjet më të afërta ndonjëherë të botës së akullt. Pamjet e fundit të ngjashme që morëm ishte më 3 janar 2000 me Galileo, thanë në një deklaratë zyrtarë të Laboratorit Jet Propulsion të NASA-s (JPL) në Kaliforninë Jugore.

“Karakteristikat e terrenit të thyer shihen lehtësisht, duke përfshirë blloqe të gjata që hedhin hije, ndërsa kreshtat e ndritura dhe të errëta dhe koritë lakohen në të gjithë sipërfaqen. Gropa e zgjatur mund të jetë një krater përplasjeje e degraduar,” shkruajnë zyrtarët e JPL për imazhet e fluturimit të Junos të enjten (29 shtator).
Ndërsa të dhënat gjeologjike nga fluturimi sapo kanë filluar të vijnë, zyrtarët e quajtën pamjen e rrallë të Junos si çelësin për vendosjen e vëzhgimeve për misionin e ardhshëm të NASA-s Europa Clipper, i cili do të nisë në vetëm dy vjet për të studiuar hënën e akullt.

“Europa Clipper do të studiojë atmosferën, sipërfaqen dhe brendësinë e hënës, me qëllimin e saj kryesor shkencor që të përcaktojë nëse ka vende nën sipërfaqen e Evropës që mund të mbështesin jetën,” tha JPL për misionin, i cili është planifikuar të arrijë sistemin e Jupiterit në 2030.

Si hëna e gjashtë më e madhe në sistemin diellor, Europa është e ngjashme në madhësi me hënën e Tokës, por ka një histori formimi dhe evolucioni shumë të ndryshëm. Europa ka një kore masive të akullt mbi një oqean që studiuesit mendojnë se mund të jetë në gjendje të mbështesë jetën e ngjashme me Tokën.

Gjatë fluturimit të tij, Juno mblodhi disa nga fotografitë me rezolucion më të lartë ndonjëherë të hënës me 1 km për pixel, tha JPL, së bashku me informacionin rreth mjedisit, atmosferës, sipërfaqes dhe strukturës së brendshme të hënës./space.com/

LEXO EDHE:

Back to top button