Pamje e pabesueshme e regjistruar për herë të parë në histori: Pinguinët kërcejnë nga 15 metra

Fotoja mahnitëse është realizuar për herë të parë në histori dhe ka gëzuar të gjithë adhuruesit e natyrës dhe kafshëve

Pothuajse 700 bebe pinguinë perandori janë filmuar duke u zhytur në ujërat e ftohta të Antarktidës për herë të parë, duke u hedhur nga një shkëmb akulli i tmerrshëm 15 metra i lartë.

Kërcimi i pabesueshëm konsiderohet si një rit kyç i kalimit për pinguinët e rinj, duke shënuar notin e tyre të parë pasi prindërit e tyre janë tashmë në det, thonë ekspertët.

Pamjet, të cilat kapën një moment të pa kapur kurrë më parë nga kamera, do të jenë pjesë e një serie dokumentaresh të ardhshme të quajtur Sekretet e Penguinëve.

Zogjtë e pinguinëve perandorë zakonisht notojnë për herë të parë në moshën rreth 6 muajsh. Ata mblidhen në grupe të mëdha dhe hidhen nga vetëm disa metra në oqean ose thjesht rrëshqasin në ujë nga bora. Megjithatë, në pamjet dramatike të kapura së fundmi nga studiuesi i Nat Geo, Bertie Gregory, rreth 700 pinguinë të vegjël u gjendën në një vend të rrezikshëm dhe u panë duke u hedhur nga shkëmbi i akullt.

“Kjo quhet moulting, kur ata për herë të parë notojnë jashtë,” tha Bertie për Good Morning America.

Bertie kishte qëndruar në kamping në Gadishullin Antarktik për rreth dy muaj duke ndjekur një tufë pinguinësh foshnje përpara se të kapte momentin e pabesueshëm përmes objektivit të kamerës së tij.

“Zakonisht kërcejnë nga akulli i detit i cili është një ose dy metra i lartë, por kam vënë re se ky grup po lëvizte në një vend tjetër. Kështu që unë fluturova atje me një dron për të parë se çfarë po ndodhte dhe kuptova se ata po grumbulloheshin në buzë të një shkëmbi të madh akulli 15 metra, “shtoi ai.

Droni i Bertie kapi një skenë të pinguinëve që shikonin nga buza e një shkëmbi dhe me hezitim shikonin poshtë në oqeanin tërheqës. Më në fund, një pinguin i patrembur mori kontrollin dhe me guxim u hodh në ujin poshtë.

“Një nga një ata filluan të hidheshin nga ky shkëmb i akullt për të notuar për herë të parë në Oqeanin Jugor,” tha Bertie.

“Nuk mund ta besoj që e kapën në kamera”, tha biologia e ruajtjes Michelle LaRue.

Michelle ka vendosur të mbetet me shpresë dhe beson se aftësia e pinguinëve perandorë për t’u përshtatur mund t’i ndihmojë ata të përballen me ndryshimin e klimës që po ndodh në Antarktidë.

“Ata janë tepër elastikë. Ata kanë ekzistuar për miliona vjet; kanë parë shumë ndryshime të ndryshme në mjedisin e tyre. Pyetja është se sa shpejt mund të përballen me ndryshimet që po ndodhin”, tha ajo.

 

LEXO EDHE:

Back to top button