Papa Françesku do t’i nënshtrohet një operacioni në zorrë

Papa Françesku do t’i nënshtrohet një operacioni në zorrë

Papa Françesku është shtruar në spital për një operacion në zorrë, dy vjet pasi iu hoqën 33 centimetra të zorrës së trashë për shkak të një inflamacioni dhe ngushtimi të zorrës së trashë.

Vatikani tha se Françesku, 86 vjeç, do të vihet nën anestezion të përgjithshëm dhe do të shtrohet në spital për disa ditë.

Papa Françesku u shfaq në audiencën e tij të përgjithshme javore të mërkurën, një ditë pasi shkoi në spital për një kontroll, raporton Associated Press.

Vatikani nuk dha detaje në lidhje me testet mjekësore që Françesku iu nënshtrua të martën në spitalin Gemelli të Romës.

Françesku, 86 vjeç, u shfaq në formë të mirë, megjithatë, në audiencën e tij në sheshin e Shën Pjetrit, duke qarkulluar rreth sheshit me celularin e tij duke përshëndetur besimtarët. Ai gjithashtu pati dy takime të mërkurën në mëngjes më parë, tha Vatikani.

Françesku kaloi tre ditë në spitalin Gemelli në fund të marsit. Fillimisht, Vatikani tha se ai kishte shkuar për teste të planifikuara, por Papa më vonë zbuloi se kishte ndjerë dhimbje në gjoks dhe u dërgua me urgjencë në spital ku u diagnostikua bronkiti. Ai iu nënshtrua antibiotikëve intravenoz dhe u lirua më 1 prill, duke u tallur se ishte “ende gjallë”.

Papës argjentinas iu hoq një pjesë e një mushkërie kur ishte i ri. Ai gjithashtu vuan nga dhimbjet e nervit shiatik dhe ka përdorur një karrocë me rrota dhe këmbësor për më shumë se një vit për shkak të tendosjes së ligamenteve në gjurin e tij.

LEXO EDHE:

Back to top button