Papa Françesku i ka bërë thirrje Izraelit dhe Hamasit që të pranojnë propozimet për armëpushim

Papa Françesku i ka bërë thirrje Izraelit dhe Hamasit që të pranojnë propozimet për armëpushim

Papa Françesku bëri thirrje sot për dërgimin e menjëhershëm të ndihmave humanitare për palestinezët në Gaza, si dhe që Izraeli dhe Hamasi të pranojnë propozimet për armëpushim dhe lirimin e pengjeve.

“Unë inkurajoj komunitetin ndërkombëtar të bëjë diçka urgjentisht, me të gjitha mjetet, për të ndihmuar popullin e lodhur nga lufta të Gazës,” tha Françesku, duke vënë në dukje se “askush nuk duhet të pengojë” ndihmën humanitare.

Kreu katolik shprehu shpresën se Izraeli dhe Hamasi do të arrijnë një marrëveshje armëpushimi, duke shtuar se ai e di se negociatat nuk janë “të lehta”.

 

 

“Shpresoj që propozimet e paqes që janë paraqitur nga të gjitha palët dhe lirimi i pengjeve do të pranohen menjëherë, për hir të palestinezëve dhe izraelitëve”, tha Françesku, transmeton Tanjug.

Duke kujtuar se si mbajti një lutje paqeje në Vatikan dhjetë vjet më parë, kur ishin të pranishëm presidenti i atëhershëm i Izraelit Shimon Peres dhe lideri palestinez Mahmud Abbas, Papa vlerësoi se takimi i tyre “tregoi se shtrëngimet e duarve janë të mundshme” dhe se nevojitet më shumë guxim për të. për të arritur paqen, por për të udhëhequr luftën.

LEXO EDHE:

Back to top button