Pesë shenja të qarta se duhet të filloni urgjentisht të humbni peshë, sepse shëndeti juaj është në rrezik

Cilat janë simptomat e obezitetit dhe si e dini se mbipesha kërcënon shëndetin tuaj?

Për shumicën e njerëzve, veshjet e tyre janë treguesi më i mirë nëse kanë shtuar disa kilogramë. Nëse pantallonat fillojnë të shtrëngohen në bel ose jeni të detyruar të lironi rripin gjatë kopjimit, është koha për dietë!

Megjithatë, ka disa tregues të tjerë që tregojnë se trupi juaj vuan nga pesha e tepërt dhe se situata është shumë më serioze dhe më e rrezikshme sesa një pamje e thjeshtë fizike e trazuar.

Si e kuptoni se duhet të humbni peshë?

Shtimi në peshë nuk do të thotë gjithmonë se ka një problem mbipeshe. Ndodh gjithashtu që numri në peshore të mbetet brenda kufijve normalë, por tashmë trupi ka filluar të “vuaj”. Atëherë, si e dini se është e nevojshme të humbni peshë? Sipas nutricionistes Marina Panidi, duhet t’i kushtoni vëmendje pesë shenjave të rëndësishme që tregojnë se është koha për dietë.

1. Çrregullim i gjumit

Cilësia e gjumit lidhet drejtpërdrejt me stilin e jetës dhe peshën trupore. Pra, nëse papritmas filloni të gërhitni, keni dhimbje koke në mëngjes, zgjoheni shpesh gjatë natës ose goja ju thahet në mëngjes kur ngriheni, do të thotë se obeziteti po kërcënon shëndetin tuaj.

2. Dhimbje kyçesh

Pesha e tepërt rrit ngarkesën në nyje dhe në të gjithë sistemin muskuloskeletor. Prandaj, në shenjën e parë të dhimbjes në gjunjë dhe kyçe, ndryshoni menjëherë dietën tuaj dhe filloni të ushtroheni në mëngjes.

3. Djersitje e shtuar

Obeziteti dhe mbipesha shumë shpesh shkaktojnë djersitje të shtuar. Nëse vëreni se djersitni shumë me përpjekje minimale, si për shembull gjatë fshirjes së pluhurit, kërkoni ndihmë nga një nutricionist i cili do të përshkruajë një dietë të shëndetshme dhe dietike.

4. “Rrip” në stomak

Kjo është një shenjë e yndyrës viscerale, e cila është lloji më i rrezikshëm i yndyrës në trupin e njeriut. Nëse perimetri i belit është mbi këto vlera – për gratë mbi 80 cm dhe për burrat mbi 94 cm, kjo tregon se shëndeti është i dëmtuar dhe rreziku i sëmundjeve kardiovaskulare është rritur.

5. Shenjat e shtrirjes në lëkurë

Shenjat e shtrirjes në lëkurë më së shpeshti shfaqen tek gratë shtatzëna, adoleshentët në një periudhë rritjeje të shpejtë dhe bodybuilders. Nëse nuk bëni pjesë në asnjë nga këto grupe, atëherë kjo tregon se po shtoni peshë shumë shpejt dhe ka një problem. Është koha për një dietë apo aktivitet të shtuar fizik.

LEXO EDHE:

Back to top button