Piramida në Tiranë do të ndërrojë funksion, ja për çfarë do të përdoret tani

E zhveshur nga fytyra e saj prej mermeri dhe e dëmtuar me mbishkrime, piramida e Tiranës po rrëzohej. Tani punëtorët po punojnë në majë të saj, pasi ka filluar puna për restaurimin e ndërtesës më të pazakontë të kryeqytetit shqiptar.

- Advertisements -

Ndërtesa u ndërtua si një muze dhe memorial për Enver Hoxhën, diktatorin Stalinist të Shqipërisë, i cili vdiq në vitin 1985. Ajo ishte projektuar nga vajza e tij dhe burri i saj, të cilët thanë se frymëzimi i tyre ishte mali që ngrihet mbi qytet. Rëndësia e tij reale ishte e dukshme për të gjithë. Hoxha kishte qenë faraoni i Shqipërisë dhe ai do të mbahej mend për mijëra vjet, raporton The Economist, përcjell Klankosova.tv. Në privatësi, shqiptarët u ankuan. Ata ishin të varfër, një piramidë dukej mjaft ekstravagante dhe përveç kësaj, Hoxha ishte një përbindësh vrasës masiv. Kur komunizmi u shemb në Shqipëri në vitin 1991, muzeu memorial u mbyll menjëherë. Që atëherë, askush nuk e ka ditur mirë se çfarë të bëjë me të. NATO kishte hapur selinë e saj rajonale në të gjatë luftës në Kosovë në vitin 1999.

Sali Berisha, filloi një projekt abortues për ta shndërruar atë në një teatër të ri kombëtar. Struktura u bë “një Frankenshtaijn”, thotë Erion Veliaj, kryetari i Bashkisë së Tiranës. Vitin e kaluar Veliaj u vu në zjarr për shkatërrimin e teatrit ekzistues kombëtar, i cili u ndërtua gjatë luftës së dytë botërore nga italianët. Udhëheqësit ndonjëherë duhet të shkojnë kundër rrjedhës, thotë Veliaj: “Vetëm peshqit e ngordhur shkojnë me të”.

Në të kundërt, vendimi i tij për të rivendosur piramidën është mjaft popullor. Kur të përfundojë restaurimi, piramida do të jetë me shkallë, kështu që njerëzit mund të ngjiten në majë. Dhe një organizatë me të cilën Veliaj u takua në Armeni, e cila mëson adoleshentët se si të kodojnë, do të funksionojë brenda asaj që dikur ishte faltore e një tirani komunist.

LEXO EDHE:

Back to top button