Polonia dërgon mbi 240 tanke në Ukrainë

Polonia dërgon mbi 240 tanke në Ukrainë

Polonia ka furnizuar Ukrainën me më shumë se 240 tanke dhe 100 automjete të tjera të blinduara për të ndihmuar fqinjin e saj të përballet me pushtimin e ushtrisë ruse, njoftoi të martën presidenti polak, Andrei Duda.

Varshava dërgoi gjithashtu sisteme raketore dhe municione, tha kreu i shtetit polak gjatë një takimi me ambasadorët.

Në total, qeveria polake ka dhënë 1.6 miliardë dollarë ndihmë ushtarake për forcat e armatosura të Ukrainës për të zmbrapsur pushtimin rus dhe për të siguruar që lufta të mos përhapet në territorin polak, sipas Varshavës.

LEXO EDHE:

Back to top button