Presidenti i Madagaskarit merr mandatin e tretë në zgjedhjet e kontestuara

Presidenti i Madagaskarit merr mandatin e tretë në zgjedhjet e kontestuara

Presidenti aktual i Madagaskarit, Andry Rajoelina ka fituar një mandat të tretë, pas zgjedhjeve të diskutueshme të bojkotuara nga opozita dhe mbështetësit e saj.

Ai fitoi 59% të votave për të mposhtur dy rivalët e tij më të afërt, ish-presidentin e rrëzuar Marc Ravalomanana dhe Siteny Randrianasoloniaiko, raporton BBC.

Zgjedhjet regjistruan një pjesëmarrje votuesish prej 46%, të konsideruara si më të ulëtat në historinë e vendit ishull.

Pjesëmarrja e ulët pasoi thirrjet për bojkotimin e votimeve nga 10 kandidatë presidencialë.

Ata gjithashtu tërhoqën kandidaturat e tyre për shqetësimet për besueshmërinë e zgjedhjeve dhe denoncuan ofertën e Presidentit Rajoelina për një mandat të tretë dhe vlefshmërinë e kandidaturës së tij, duke pasur parasysh shtetësinë e tij të dyfishtë franceze.

Gjykata Kushtetuese hodhi poshtë ankesat e tyre për të anuluar kandidaturën e Rajoelinas. Ai gjithashtu hodhi poshtë akuzat dhe i quajti ato një taktikë politike.

Pavarësisht tërheqjes së tyre, emrat e kandidatëve qëndruan në fletëvotim.

Randrianasolniaiko fitoi 14% të votave dhe Ravalomanana 12%.

Gjykata Kushtetuese ka nëntë ditë kohë për të konfirmuar rezultatet e shpallura të shtunën nga organi zgjedhor i Madagaskarit, Ceni.

Kolektivi i opozitës që bojkotoi zgjedhjet ka deklaruar tashmë se nuk do të njohë rezultatet e zgjedhjeve të 16 nëntorit.

Pati gjashtë javë demonstrata dhe përleshje me policinë në prag të zgjedhjeve, duke nxitur vendosjen e një shtetrrethimi në Antananarivo në prag të zgjedhjeve.

LEXO EDHE:

Back to top button