Putin: Armët bërthamore ekzistojnë për t’u përdorur

Putin: Armët bërthamore ekzistojnë për t'u përdorur

Rusia mbetet në gatishmëri luftarake dhe është plotësisht e përgatitur për luftë bërthamore, por nuk nxiton ta bëjë këtë për momentin, tha dje presidenti rus Vladimir Putin.

Në një intervistë me median shtetërore, Putin, i cili ka nisur një pushtim të plotë të Ukrainës dhe është pothuajse i sigurt se do të fitojë zgjedhjet presidenciale të 15-17 marsit, tha se Rusia do të ishte gati të përdorte armë bërthamore nëse sovraniteti i saj kërcënohej.

“Nga pikëpamja ushtarako-teknike, natyrisht, ne jemi gati”, tha Putin për televizionin Rusi-1 dhe agjencinë e lajmeve RIA, kur u pyet nëse vendi ishte vërtet gati për një luftë bërthamore.

 

 

 

“(Në SHBA) ka mjaft ekspertë në fushën e marrëdhënieve ruso-amerikane dhe në fushën e parandalimit strategjik. Prandaj, nuk mendoj se të gjithë këtu po nxitojnë drejt tij (një konflikt bërthamor), por ne jemi gati për të”, tha Putin.

Ai përsëriti se përdorimi i armëve bërthamore është përshkruar në doktrinën bërthamore të Kremlinit, politika e të cilit përcakton rrethanat në të cilat Rusia mund të përdorë armët e saj.

“Armët ekzistojnë për t’u përdorur. Ne kemi parimet tona”, tha ai.

LEXO EDHE:

Back to top button