Putin thotë se nuk do të ndalojë së sulmuari infrastrukturën energjetike ukrainase

Putin thotë se nuk do të ndalojë së sulmuari infrastrukturën energjetike ukrainase

Vladimir Putin thotë se do të vazhdojë të nisë sulmet ndaj infrastrukturës elektrike të Ukrainës.

Presidenti rus është zotuar të vazhdojë të sulmojë sistemet energjetike të Ukrainës, pavarësisht kritikave globale për sulmet që kanë lënë miliona njerëz pa energji elektrike dhe ujë në fillim të dimrit.

“Ka shumë zhurmë për goditjet tona në infrastrukturën energjetike të një vendi fqinj. Po, ne e bëjmë atë. Por kush e filloi?”, tha Putin duke shtuar se kritikat “nuk do të ndërhynin në misionet tona luftarake”, raporton theguardian.

Ai i paraqiti sulmet si një përgjigje ndaj një shpërthimi në urën e Moskës ndaj Krimesë së aneksuar dhe sulmeve të tjera, duke akuzuar Kievin për hedhjen në erë të linjave të energjisë nga termocentrali bërthamor Kursk dhe për mos furnizimin me ujë të Donetskut në Ukrainën lindore.

“Mos furnizimi me ujë për një qytet me më shumë se një milion banorë është një akt gjenocidi”, tha Putin.

Rusia është përballur me pretendime se sulmet e saj ndaj sistemeve energjetike dhe infrastrukturës së Ukrainës përbëjnë krime lufte.

LEXO EDHE:

Back to top button