Raketat ruse godasin Kievin për herë të tretë në katër ditë

Raketat ruse godasin Kievin për herë të tretë në katër ditë

Raketat ruse e kanë goditur kryeqytetin ukrainas, Kievin, në orët e para të 24 marsit, cka përbën sulmin e tretë “masiv” në këtë qytet në katër ditët e fundit.

Serhiy Popko, udhëheqës i administratës ushtarake të Kievit, ka thënë në platformën Telegram se aktualisht nuk ka raportime për viktima.

Sulmet në kryeqytet kanë zgjatur rreth dy orë.

Raketat ruse e kanë goditur edhe rajonin perëndimor të Lvivit, duke nxitur Poloninë, vend anëtar i NATO-s, që të rrisë alarmin në mbrojtjen e saj ajrore.

Varshava ka raportuar që një raketë e ka shkelur hapësirën ajrore shtetërore afër qytezës Oserdov.

Kryetari i Lvivit, Andriy Sadovyi, ka thënë në Telegram se asnjëra prej raketave nuk e ka goditur qytetin, ndonëse e kanë pasur cak “infrastrukturën kritike”.

Forca ajrore ukrainase ka raportuar se 18 prej 28 raketave dhe 25 prej 28 sulmeve me dronë janë bllokuar.

LEXO EDHE:

Back to top button